o, čo robila roky zoo, teraz na seba prevzala súkromná zvieracia poliklinika v Starom Meste. Zraneným a chorým chráneným zvieratám sú veterinári pripravení pomôcť nonstop. Labuť či ježa k nim treba len dopraviť.
BRATISLAVA. Približne dva mesiace a dva týždne trvala v meste situácia, že ak niekto našiel ranené chránené zviera, mohol mať viac starostí ako dobrého pocitu z pomoci. Po tom, čo od septembra skončila ošetrovňa v zoo, zostalo mesto bez záchranky napríklad pre labute alebo ježov.
Pred pár dňami povinnosť postarať sa o choré zvieratá prevzala na seba súkromná veterinárna poliklinika. Podľa zákona ak niekto nájde ranené alebo hendikepované chránené zviera, štát by mal vedieť zabezpečiť, aby sa mu pomohlo.
Zastupovali dobrovoľníci
Obvodný úrad životného prostredia to má v kompetencii, ale má svoje pracovné hodiny a cez víkend ho museli zastupovať dobrovoľníci. Tí sa vtedy vyjadrili, že je nemysliteľné, aby hlavné mesto nemalo takéto zariadenie. Podľa Jána Dobšoviča z Klubu stráže prírody bola najbližšia takáto stanica pri Piešťanoch.
Bratislavská zoo argumentovala, že ich stanica už bola nevyhovujúca. Ďalej ju mesto, pod ktoré zoo patrí, na vlastné náklady už prevádzkovať odmietlo. „Záchrana populácií chránených živočíchov nie je v kompetencii obce, ale štátu," povedala v lete Miloslava Šavelová, riaditeľka zoo.
Úrad našiel súkromníka
„Trvalo pomerne dlho - rok - kým sme našli niekoho, kto to je ochotný zabezpečiť," povedal Patrick Lutter, prednosta obvodného úradu životného prostredia.
Situácia sa komplikovala dlhšie, zoo už raz oznámila, že s ošetrovňou končí. Nakoniec ešte pár mesiacov vydržala. O zvieratá sa od minulého týždňa starajú súkromní veterinári.
Nonstop pomoc
Richard Kapalko z polikliniky Bennett povedal, že ich motiváciou nie je zisk, ale snaha zvieracím pacientom pomôcť. Už dlhšie vraj podobnú „klientelu" mali, takže sú pripravení.
Služba funguje tak, že ranené chránené zviera treba na klinku dopraviť, veterinári sú tam nonstop. Obyvatelia sa nemusia báť, že liečbu budú musieť zaplatiť, to zabezpečí úrad životného prostredia.
Poliklinika pripravuje na svojej webovej stránke podrobnejšie inštrukcie o službe.
Už nie sú na hrane zákona
STARÉ MESTO. Ranení ježkovia, volavky, netopiere a dravé vtáky - na to všetko sú od minulého týždňa nonstop pripravení veterinári z polikliniky Bennett na Beskydskej ulici.
Richard Kapalko z polikliniky hovorí, že túto klientelu ošetrujú už dávno, aj pre to, že boli dlho jediným nonstop veterinárnym pracoviskom na území mesta. „Volavka s rybárskym háčikom v krku alebo zlomeným krídlom nás teda neprekvapí. Pritom sme sa ale doposiaľ pohybovali tak trochu na hrane zákona, keďže podľa legislatívy môže s jedincami chráneného druhu manipulovať iba poverená osoba." Aj preto sa teraz rozhodli s úradom životného prostredia spolupracovať.
Podľa Kapalka je samozrejmosťou pri tomto type pacientov kvalitné vybavenie polikliniky a kompetentnosť personálu. Pracuje tu deväť veterinárov, čo im umožňuje riešiť rôzne druhy zdravotných problémov ich pestrej klientely od plazov cez vtáky, hlodavce, fretky a, samozrejme, psy a mačky. „Práve kvalifikovaný medicínsky servis krátko po záchyte často rozhoduje o tom, či sa zviera podarí vrátiť do prírody, alebo skončí s hendikepom natrvalo v rehabilitačnom centre."
Poliklinika je privátnou praxou a teda aj úrad sa musí riadiť ich cenníkom. „Nedostávame žiadne príspevky, takže nemôžeme neobmedzene dotovať našich divokých pacientov za peniaze bežných klientov. To by bolo voči nim nefér a pre nás likvidačné." Dodáva, že tento typ servisu im musí pokryť náklady, na druhej strane ich motiváciou tu nie je zisk, ale snaha pomôcť často veľmi zaujímavým pacientom.
Klinika Bennett sídli na Beskydskej ulici v Starom Meste. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Úrad zaplatí náklady
Prednosta obvodného úradu životného prostredia PATRICK LUTTER hovorí, že nonstop veterinári sú najlepšie riešenie.
- Aké sú výhody kliniky, ktorá preberie činnosť ošetrovne pre chránené druhy zvierat?
„Úrad, ktorý má starostlivosť o chránené druhy zvierat v kompetencii, funguje len v pracovných dňoch. Služba na Beskydskej bude nonstop. Treba tam len zviera dopraviť. Budeme sa snažiť, aby ako doteraz s občanmi spolupracovala mestská polícia. Na možnosť umiestniť chránené druhy upozorníme aj linku 112, aby boli občania informovaní. Odborná úroveň starostlivosti o chránené živočíchy bude vysoká. Je to najlepšie riešenie."
- Ako to fungovalo doteraz?
„Situácia bola náročná. Každé zviera bolo nutné naložiť do auta a odtransportovať do Piešťan, kde je najbližšia ošetrovňa. Po novom veterinári na Beskydskej preberú starostlivosť o chránené živočíchy na tri dni, čo by malo stačiť na vstupnú prehliadku a liečbu. Potom sa zviera buď prevezie do Piešťan, do bojnickej zoo alebo sa vypustí do prírody. Je to efektívne a pomerne lacné."
- Koľko to bude stáť?
„Platiť budeme len náklady na veterinárnu starostlivosť. Žiadne príplatky. Trvalo pomerne dlho - rok - kým sme našli niekoho, kto to je ochotný zabezpečiť."
- O aké zvieratá najčastejšie ide a koľko prípadov asi ročne to je?
„Minulý rok ich bolo spolu 239. Väčšinou ide o vtáky, občas netopiere. Máme ale problém s obyvateľmi, ktorí nám volajú, či nám môžu odovzdať svoje nechcené korytnačky. Alebo nám raz volala jedna pani z Kuchajdy, že videla, ako všetky labute šli do vody a jedna zostala na brehu a že či prídeme. Človek by si mal zvyknúť, že v prírode sú zvieratá a tie tam žijú, nie sú opustené."