„Starému Mestu treba dať novú náplň. Vyžaduje to ale sprístupniť ho doprave...“ Vieme už, ako ho sprístupnil doprave Most SNP (menej sa už vie, že o variante mosta cez Staré Mesto rozhodli i ekonomické dôvody – jeho výstavba mala byť o jednu tretinu, čiže 19 mil. 500-tis. Kčs lacnejšia ako variant mosta z Košickej ulice). Vo svojom oponentskom posudku arch.
Gross obvinil pamiatkarov nielen z ich pútnického chápania funkcií Starého Mesta, ale v súvislosti s ich snahou zachrániť Rybné námestie, ktorého deštrukciu označili za neprimeranú pamiatkovú obeť, im prisúdil aj hriech „zvráteného uplatnenia zásady o zachovaní významných pamiatok“.
Keď sa Ing. arch. Gross takto vysporiadal s pamiatkarmi, sústredil sa potom vo svojom posudku na jadro svojej oponentúry. Konštatuje, že vlastne ešte nejde o komplexný projekt sídliska podhradie, len predbežnú štúdiu kolektívu architektov Daříček, Konček, Skoček a Titl.
Preto aj jeho posudok má skôr ideovú ako vecnú podobu a neprekvapí nás, keď hneď v prvom bode zdôrazňuje, že „celková kompozícia projektu má byť pravdivým a verným obrazom našej doby“ a „základná urbanistická dispozícia vyjadrená výtvarne architektonickými prostriedkami má mať optimistický výraz o úmernej monumentalite s primeraným uplatňovaním sa historických pamiatok“.
„Pesimistický“ architektonický výraz, ktorým na Grossa zrejme zapôsobila táto časť Starého Mesta, možno súvisel s jeho názorom, že „historická štvrť lodníkov a rybárov bola v stredoveku v tieni usporiadania spoločnosti“ a bola „bez plánu sukcesívne a preto pitoreskne vybudovaná“. Zdôrazňuje preto, že nový obsah sa má prejaviť novou formou, sídlisko podhradie má tiež reprezentovať hlavné mesto Slovenska, a preto súhlasí s porotou rady NVB, ktorá už posudzovala tento projekt a „rozhodla sa ustúpiť od zachovania starého pôdorysu nábrežnej časti podhradia, avšak len za predpokladu, že stará hodnota musí byť nahradená hodnotou vyššou“ – nezabudne zdôrazniť Gross.
A skutočne, slovo poroty sa potom v 70. rokoch skutkom stalo: staré, kapitalistické dunajské nábrežie bolo zlikvidované a novou hodnotou sa stali tri vysoké, hnusnozelené socialistické vežiaky pri tuneli!
Pokračovanie nabudúce