BRATISLAVA. Okrem neho čestné občianstvo na návrh poslancov mestského zastupiteľstva udelili aj kardinálovi Jozefovi Tomkovi a niekdajšiemu veľvyslancovi Rakúska na Slovensku Maximilianovi Pammerovi. Ocenili ich mimoriadny prínos a zásluhy v oblasti boja za slobodu, rozvoj demokracie a pomoc pri zapájaní Slovenska do Európy.
"Ja si to čestné občianstvo, tú poctu, veľmi vážim, čo som vedel už pred tým, než som sem prišiel. Ale tu po tom ceremoniáli si to ešte viac vážim, pretože si uvedomujem všetky tie súvislosti a i to, s kým sa spoločne stávam čestným občanom," povedal Havel novinárom na krátkom brífingu.
Slovenskú metropolu, kam chodieval ako hlava štátu a navštevuje ju aj po odchode z funkcie, lebo tu má priateľov, podľa neho charakterizuje vľúdnosť a veľkorysosť.
Pozoruje tu zaujímavý úkaz, teda "snúbenie" vľúdnosti a veľkorysosti so súčasnosťou. Bratislava je podľa neho moderným veľkomestom, ktoré dýcha určitým špecifikom, ktoré vždy obdivoval. "Neniesol som to zle, nebolo čo odpúšťať," odpovedal Václav Havel na otázku, či už hlavnému mestu odpustil voľakedajšie hádzanie vajíčok na neho. Podľa neho to bol zároveň slobodný prejav. "Radšej vajíčka, ako by to mali byť kamene," doplnil bývalý prezident.
Na margo videnia Česka a Slovenska po 20 rokoch od nežnej revolúcie uviedol, že treba odzdravovať systém a vrátiť ľuďom sebavedomie. Priznal však, že to ide pomalšie, ako sa pred 20 rokmi očakávalo. "Je to ťažké, ale ide to správnym smerom," myslí si Havel. Zároveň doplnil, že je potrebné, aby sa zmenilo niečo aj v samotnom človeku.
Exprezident si pred tromi rokmi v Bratislave prevzal čestný doktorát, ktorý mu udelila Vysoká škola múzických umení pri príležitosti jeho 70. narodenín. Slovenské národné divadlo vlani v premiére uviedlo jeho hru Odchádzanie.
Prvý postkomunistický prezident Československa patril už za totality k známym mysliteľom a bojovníkom za ľudské práva, významne prispel k pádu komunistického režimu. Básnik, dramatik, esejista, spisovateľ, publicista a politik si získal rešpekt aj vo svete, opakovane ho navrhli na Nobelovu cenu mieru.