Pri bitke na internátoch sa v októbri zranili traja ľudia. Študenti síce tvrdia, že sú na kriminalitu zvyknutí, no žiadajú viac strážnikov.
KARLOVA VES. Študenti vo Vysokoškolskom meste Ľudovíta Štúra si navzájom vykrádajú izby, podgurážení obťažujú okolie a bijú sa. Jeden z posledných prípadov hromadnej bitky 14. októbra riešili policajti. Zranili sa pri nej traja študenti. Dvaja z nich reagovali na provokáciu vo forme vyhodenej fľaše z balkóna. Vbehli do izby údajného provokatéra, na ktorého zaútočili, a ten ich pobodal nožom.
Bratislavský policajný hovorca František Peczár sa ku konfliktu bližšie nevyjadril. Bolo by to vraj marenie prebiehajúceho vyšetrovania.
Hovorca riaditeľa Vysokoškolského mesta Ľ. Štúra – Mlyny Peter Šagát tvrdí, že až s takouto vážnou kriminalitou skúsenosti nemajú. Študentský konflikt rieši aj vedenie internátu podľa platného internátneho poriadku. „Výtržníkov v takýchto prípadoch predvoláme na priestupkové konanie, kde sa zhodnotí závažnosť ich konania,“ povedal Šagát.
Študenti dostanú podľa neho postihové body alebo vyššie sankcie, ako je vylúčenie z ubytovacích zariadení. V spolupráci s Univerzitou Komenského ich môže čakať dokonca vylúčenie zo štúdia.
Len žiadnu paniku
Šagát tvrdí, že napriek kriminalite nie je dôvod na paniku. „Na mlynských internátoch je ubytovaných približne 6500 študentov, čo je menšie okresné mesto. Počet priestupkov vo vzťahu k počtu obyvateľov je nižší ako v iných lokalitách.“
Študenti na rozdiel od vedenia internátov pokojní nie sú. Síce sa podľa nich na kriminalitu zvyknúť dá, ale treba sa zamykať a v taške nosiť slzotvorný plyn. „Sme tu všetci mladí, človek čaká, že si tu budeme pomáhať a nie sa tu biť, bodať a vykrádať si izby,“ hovorí jedna z ubytovaných.
Vykrádačky cez balkóny
Zlé skúsenosti majú najmä študenti z átriových domčekov. Poschodia majú spoločné balkónové terasy, študenti upozorňujú, že vniknutie do izieb je práve cez ne najjednoduchšie.
„Izby sa tu vykrádajú pravidelne, zlodeji nemajú problém vybieliť miestnosť aj v prítomnosti ubytovaných, ktorí sú dokonca v bdelom stave, “ hovorí obyvateľ átriových domčekov.
Študenti si vinu priznávajú, chyba nie je v ochranných zámkach balkónových dverí. „Aj keď si chce človek vyvetrať, musí byť pánom situácie a v žiadnom prípade si nedávať slúchadlá do uší. Nie raz tu boli takto okradnutí.“
Vrátnik to zvládne
Vrátna služba sa od vykrádania dištancuje. Zabrániť vniknutiu cudzích osôb do areálu vraj dokáže. Permanentné krádeže ustrážiť nevie, lebo si ich mladí robia medzi sebou. Študenti však chcú zvýšený počet strážnikov v areáli.
„Internáty sú zabezpečené aj súkromnou bezpečnostnou službou. Ich počet doposiaľ postačoval, v súvislosti s krádežami sa zvýšila frekvencia kontrol objektov,“ reaguje vedenie internátov. V súlade s novou stratégiou Sme tu pre vás budú do praxe uvedené opatrenia, ktoré vraj prispejú k pocitu bezpečnosti ubytovaných.
O situácii na Mlynoch je informovaná aj polícia. „Väčšinou sa riešia priestupky v oblasti vykrádania áut, ublíženia na zdraví či odcudzenia majetku. Tu nemôžeme s istotou povedať, že výtržníkmi sú iba ubytovaní študenti, v okolí mlynských internátov sú diskotéky,ktoré navštevujú aj ľudia z okolia,“ hovorí František Peczár.
Pokojné a bezpečné nie sú ani ostatné internáty. Napríklad vedenie Študentského domova Jura Hronca najčastejšie rieši krádeže.
Ako chcú zvýšiť bezpečnosť
Vedenie internátu posilnilo kontroly SBS služby.
Zvýšili kontrolu osôb vstupujúcich na internát.
Prebehla výmena zámok na dverách internátov.
Vedenie internátu plánuje zriadiť strážené odkladacie miestnosti pre študentov, kde si môžu nechať svoje osobné veci, kamery a pod.
„Cítiš sa na internátoch v Mlynskej doline bezpečne?
Marianna (18): „Nie. To mi však nezabráni chodiť na diskotéky a zabávať sa. Bitky vyprovokujú opilci, netreba si ich všímať. Lepšie by som sa cítila so zvýšeným počtom strážnikov.“
Lucia (21): „Necítim. Najnebezpečnejšie sú manželáky. Jednu moju kamarátku tam prepadli a doslova ju ťahali po celom areáli. Údajne tu znásilňujú dievčatá.“
Jarmila (21): „Bývam na átriakoch, bojím sa tam. Pokúšali sa už ku mne vlámať, ale mala som zamknuté. Kúpim si slzotvorný plyn, kamarátky ho neraz použili.“
Marek (19): „Áno, zaisťujem si to dobrými susedskými vzťahmi a dodržiavam hlúpu internátnu byrokraciu. Istota je dobrá vec, a preto sa chcem naučiť narábať so zbraňou.“