SME

Bratislava sa po revolúcii začala rozvíjať ako metropola

Dátum 17. november 1989 je míľnikom, odkedy sa hlavné mesto Bratislava začalo rozvíjať ako stredoeurópska metropola.

BRATISLAVA. Počas dvojdňovej medzinárodnej konferencie občianskeho združenia Stredoeurópske fórum o páde komunizmu to dnes v Bratislave povedal primátor Andrej Ďurkovský.

Dodal, že Bratislavčania a študenti stáli na čele revolučných udalostí v čase masových demonštrácií na Námestí SNP. Pripomenul, že novembru 1989 predchádzala tzv. Sviečková demonštrácia v Bratislave v roku 1988, a potom po politickom prelome to bol 10. december 1989, kedy sa obyvatelia mesta vydali po oboch brehoch Dunaja v rámci akcie Ahoj Európa, aby zrušili ostnaté drôty na hraniciach s Rakúskom. Primátor zdôraznil, že komunizmus sa prejavil aj na podobe mesta Bratislava. "Nebolo jednej spoločenskej sféry, ktorú by politbyro nebolo chcelo riadiť a uzurpovať si," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mesto Bratislava udelí v stredu 18. novembra čestné občianstvo exprezidentovi Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a exprezidentovi ČR Václavovi Havlovi, Jozefovi kardinálovi Tomkovi a bývalému rakúskemu veľvyslancovi v SR Maximiliánovi Pammerovi.

Dvadsať rokov od pádu komunizmu by mal byť vhodný čas na reflexiu a diškurz nielen o politických a historických udalostiach, ale aj na vnútornú ľudskú reflexiu, povedal okrem iného člen rady Stredoeurópskeho fóra Rudolf Chmel. Posledné desaťročia priniesli v krajinách bývalého východného bloku civilizačnú zmenu, keď sa pokúsili znovu nastoliť demokraciu, ale zabudlo sa pritom na to, že ľudia sa budú musieť vyrovnávať s minulosťou.

V súvislosti so zmenami v spoločnosti povedal, že prevaha konzumu a komercie, ktoré prevládali aj v Európe v posledných rokoch, sú pre mravnú obrodu rovnako nebezpečné ako nedávne ideologické deformácie. "Rovnako do našich ilúzií po roku 1989 nepatrila chudoba," mieni Chmel.

SkryťVypnúť reklamu

Popoludní sa na konferencii očakáva aj vystúpenie bývalého českého ministra zahraničných vecí Karla Schwarzenberga, viceguvernérky Európskej banky pre obnovu a rozvoj Brigity Schmögnerovej zo SR. Prítomný je aj expredseda KDH a bývalý disident Ján Čarnogurský.

Podľa programu majú v stredu 18. novembra na konferencii vystúpiť líder novembrových udalostí v Prahe československý a český exprezident Václav Havel, známy politológ Jacques Rupnik či poľský novinár Adam Michnik, slovenský politológ Miroslav Kusý a ďalší intelektuáli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 311
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 056
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 745
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 987
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 264
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 997
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 775
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu