O 22:00 sa uzavreli volebné miestnosti v Bratislave. Prinášame bezprostrednú atmosféru a prvé výsledky z centrál jednotlivých kandidátov.
BRATISLAVA. V SDKÚ sa okolo druhej ráno kandidáti už objímajú. "Nie je to ešte sto percent, hráme ešte o jedno miesto," začala Lucia Žitňanská pred veselou zasadačkou. "Pred rokom a pol sme začali a ukázali sme, že sa oplatilo pracovať."
Búcha sa do stolov a tlieska sa. Frešo ďakuje svojim kolegom. "Je to veľká vec, keď sa podarilo poslancom získať našej koalícii v zastupiteľstva väčšinu," povedal. Doteraz mala v župe prevahu Občianskych kandidátov a Smeru. Frešo si od nových pomerov sľubuje, že to pomôže ich programu. "Je to dobrý výsledok," povedal k výsledkom na voľbu župana. Pripomenul, že koalíciu SDKÚ, KDH, OKS, SMK a SaS a ešte čakajú ďalšie dva týždne kampane.
Bujará oslava sa ale konať nebude. "Všetci sú uťahaní. Zostalo pri kole," hovorí Ernest Huska (SDKÚ), mestský poslanec. Neotvorené ostalo aj veľké šampanské.
Volebné výsledky v nedeľu o 2:20
poradie | počet hlasov |
1. Pavol Frešo | 42 697 |
2. Vladimír Bajan | 30 516 |
3. Branislav Záhradník | 15 407 |
4. Róbert Beňo | 5 272 |
Frešovi kolegovia sledujú výsledky volieb na veľkom plátne.
FOTO: SME - DOROTA KRÁKOVÁ
Branislav Záhradník (nezávislý, kandidoval za Občianskych kandidátov) svoje tretie miesto s 15 percentami hlasov považuje za dobrý výsledok, hoci do druhého kola nepostúpil. Pri sčítaní 99,44 percenta hlasov mu chýbalo na Bajana, ktorý skončil druhý, takmer 15-tisíc hlasov.
"Pri takom červeno-modrom rozložení síl to považujem za veľký úspech. Kandidoval som ako nezávislý," pripomenul. Hovorí, že ho to povzbudilo, aby šiel ďalej. "Osobitne za veľký úspech považujem znovuzvolenie vo svojom obvode, v Karlovej Vsi, za poslanca. Je to tretíkrát za sebou," povedal.
K výrazne zmenenému pomeru síl v župnom parlamente povedal, že volilo sa stranícky. "Nebol zvolený skoro žiaden nezávislý kandidát. Z toho hľadiska je to na zamyslenie. Bolo to menej o komunálnej politike."
V 2. kole pomôže Záhradník, veria bajanovci
"Už som späť," hlásil sa Vladimír Bajan, keď sa pred jednou hodinou ráno vrátil k svojmu tímu a začal hodnotiť výsledky. "Robili sme všetko, čo sme mohli robiť, v podmienkach, v ktorých sme to mohli robiť." "Poviem to nahlas, vyhráme to v druhom kole," volá žena z tímu.
Bajan hovoril, že prekvapivo mal viac hlasov tam, kde nečakal, napríklad v Pezinku. Naopak na miestach, kde čakali lepšie výsledky, sa to nesplnilo. "Tam sa stalo ešte niečo iné," povedal Bajan a dodal, že o tom s tímom ešte bude hovoriť.
"Boli tu traja silní kandidáti," hovorí Bajan. "Telefonoval som s kolegami po Slovensku, taká brutálna kampaň ako v Bratislave nikde nebola, ale asi by sme si mali zvyknúť." "Vyspíme sa na výsledok," povedal Bajan. "a vyhráme," doplnil tím.
Po hudbe a objatiach začali rozoberať poslancov, ktorí prešli. Rozhovory prekrýva We are the champions, o dva týždne má vraj každý vedieť slová pesničky, hecuje sa tím.
"My máme lepšie čísla ako TA3," reagoval Bajanov štáb do telefónu. Hovorí sa tu, že pôjdu z druhého miesta. Ľudia v tíme tipujú, že Branislav Zahradník vyzve voličov, aby volili Bajana. Ako sa zachová Róbert Beňo, nevedia.
Frešo: Urobil som všetko čo som mohol
Od neskorého popoludnia bol v centrále SDKÚ predseda strany Mikuláš Dzurinda, kandidát Frešo tu bol priebežne celý deň. Svoje pocity zhrnul do vety: "Urobil som všetko, čo som mohol a vedel. Prišla aj Magda Vášáryová, ktorá kandiduje na poslankyňu.
Pozerá sa STV, na stoloch v zasadačke sedí Dzurinda a diskutuje s Vášáryovou, jedia sušienky a slané pečivo. Vášáýrová hovorí, že je unavená, lebo sa len nedávno vrátila z Varšavy. Na stenách sú rozvešané papiere s údajmi o volebných obvodoch kraja, koľko majú obyvateľov a aké preferencie v nich má SDKÚ.
Frešo hovoril, že volil ráno, bol sa prejsť v meste. Poteší ho čo najvyššia účasť.
Do SDKÚ prišli o 22:20 Freša podporiť aj ďalší politici, šéf klubu SDKÚ v Starom Meste Sven Šovčík aj poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská.
Kandidáta na župana za stranu Občianski kandidáti Branislav Zahradník volil predpoludním v Karlovej Vsi. Či bude volebné výsledky očakávať v spoločnosti svojich straníckych kolegov nie je známe, od piatka nad tým strana uvažovala, nakoniec ale novinárom nič neoznámili. Volebný štáb, otvorený novinárom, má len kandidát Vladimír Bajan a Pavol Frešo.
Veria v druhé kolo
RUŽINOV. Potlesk a povzbudivé zvolania, ale aj napäté ticho a skormútený výraz na niektorých tvárach sprevádzali volebnú noc v ružinovskej centrále Vladimíra Bajana. Doterajší župan kandidoval ako nezávislý s podporou SMER-SD, ĽS - HZDS, SZS, HZD).
Volebný tím sa zišiel už podvečer. Vyše dvadsať ľudí v tričkách s nápisom Jednotka je len jedna čakalo na výsledky bez Bajana. Jeho hovorkyňa Milka Podmajerská povedala, že obvykle prichádza, až keď sa čísla ujasnia.
Prvé z nich vystupňovali nervozitu. Ukázalo sa, že sú skôr v prospech súpera, Pavla Freša (SDKÚ-DS, KDH, SaS, SMK). „Nič to ešte neznamená," povzbudzovali sa členovia tímu. Počiatočné ochromenie sa zmenilo na frenetickú aktivitu - zisťovanie výsledkov z jednotlivých okrskov. „Pán Bajan, Frešo a Zahradník, iní nás nezaujímajú," ozývalo sa.
Na stene sa premietali ďalšie čísla. Graf , ktorý neustále aktualizovali, ukazoval Frešovu prevahu. „Je na tom lepšie, bude druhé kolo," priznávali. Hlásenie výsledkov, ktoré zvyšovali Bajanove šance sprevádzal smiech. „Nie, nie je to vôbec také zlé. Ide to hore," ubezpečoval ktosi cez telefón. „Hlavne, že bude druhé kolo, to ich zmobilizuje."
Hovorilo sa aj o tom, ako sa zachovajú zvyšní kandodáti. Branislav Zahradník (nezávislý) vraj vyzve voličov, aby volili Bajana.
Ten vstúpil do miestnosti tímu niečo pred polnocou. Po krátkom privítaní a zhodnotení situácie odišiel. Niektorí tvrdili, že zrejme domov.
Nálada sa stíšila, tím hodnotil umiestnenie poslancov a rozoberal ako ďalej.
Pred jednou hodinou sa Bajan vrátil. „Urobili sme všetko, čo sme mohli urobiť v podmienkach, v ktorých sme to mohli urobiť," povedal. Dodal, že v miestach ako Pezinok, kde s úspechom nerátali, obišli lepšie. Naopak horšie výsledky mali tam, kde čakali skôr podporu. „Volal som s kolegami po Slovensku. Taká brutálna kampaň ako v Bratislave nikde nebola."
Tvrdil, že s druhým kolom rátali. Ukazovali to aj predvolebné prieskumy, ktoré robili. „Mohol by to byť zaujímavý súboj. Chceme mobilizovať voličov, aby prišli." Rozdiely vo výsledkoch nepovažuje za dramatické. „Ak by som si neveril, nešiel by som do súťaže," tvrdí.
Pieseň We are the champions ani zvolania o budúcej výhre však nezakryli vážnu atmosféru. O pol druhej sa ešte diskutovalo o tom, čo bude predchádzať druhému kolu.
Dagmar Gurová
Centrála: Treba to re-Frešnúť
V krajskej centrále SDKÚ, kde sa postupne celý večer schádzali kandidáti za pravicovú koalíciu, nastalo minimum situácií, ktoré by čoraz veselšia zasadačka nemala dôvod oslavovať. Dobrá nálada sa stupňovala.
Po uzatvorení volebných miestností o 22.00 sa povačšine diskutovalo. Od podvečera tu bol Dzurinda, neskôr prišla Magda Vášáryová a potom aj poslankyňa národnej rady Lucia Žitňanská. Frešo nebol celý čas v hlavnej miestnosti, kde sa na plátne sledovali priebežné výsledky.
Náladu však mal dobrú a s novinármi vtipkoval. K svojej kampani povedal: "Robil som, čo som mohol." Keď po 22.30 začali prichádzať prvé správy o úspechu, do centrály sa zbiehali kandidáti na poslancov a členovia miestnych klubov v Bratislave.
"To bude také, že 10, 20 hlasov," hovoril jeden z členov štábu. "Čo 10, 20! Jeden dva! Minule to bolo že sto!" bavili sa o tesných počtoch. To sa neskôr aj potvrdilo, napríklad pri kandidátoch na poslancov rozhodlo o postupe Martina Borguľu (Smer) v Starom Meste 12 hlasov. Tesne pod čiarou skončila Marta Černá (nezávislá).
Pred polnocou začínalo byť jasné, že pravica zažije úspešnú noc. "Blahoželáme!" začali si niektorí podávať ruky. V zákulisí sa sŕkalo aj víno, na stoloch sa však míňalo hlavne nealko. "Ondro môže začať piť," ozvalo sa z davu, keď bolo sčítaných asi 75 percent hlasov.
Ondrej Dostál (OKS) bol tiež v centrále koalície SDKÚ, KDH, OKS a SMK. Zvolili ho v Starom Meste z druhého miesta za Magdou Vášáryovou.
Pomaly sa začínalo filozofovať o druhom kole županských volieb. "Preboha, má polovicu, to je jasné," počítali medzi sebou členovia štábu pri pohľade na výsledky. Debatovalo sa o kampani ostatných kandidátov.
"Treba to refreshnúť," bavili sa o výsledkoch, ktoré sa stále menili. Hlúčik si vzápätí uvedomil, že slovo obsahuje meno kandidáta, čo ich pobavilo.
"Skončil si na prvom mieste. Nabudúce to bude lepšie," hovorí jeden člen štábu do telefónu. Frešo vtipkuje počas noci aj na vlastný účet, s vtipným podtónom sa hovorí aj o ostatných kandidátoch. "Nič nepresadil," baví sa pri televízore skupinka o Záhradníkovi.
Vo chvíli, keď podľa webu Štatistického úradu chýba do sto percent spočítania niečo vyše pol percenta, medzi hlasno sa baviacich členov štábu prichádza Lucia Žitňanská a kandidát Frešo. Získal vyše 40 percent, ale je jasné, že bude treba aj druhé kolo.
Obaja ďakujú kolegom za podporu a hovoria o ďalších prípravách. Hoci nahlas to nikto pred novinármi nevyslovil, je jasné, že v Bratislave pravica jasne víťazí na oboch frontoch - aj čo sa týka poslancov, aj župana.
"Ani sme si nezatrúbili," ľutuje mladý muž pri pohľade na trúbku pre futbalových fanúšikov. Neodolá a zatrúbi. V tej chvíli párty oficiálne končí, je pol tretej. V skromnejšom počte pokračuje v menšej kancelárii.
Dorota Kráková
Bratislavskí voliči sa k urnám nehrnuli, najmenej v Petržalke a Karlovej Vsi
BRATISLAVA. Na pokojný priebeh volieb do orgánov Bratislavského samosprávneho kraja od rána až do skončenia hlasovania dohliadali aj príslušníci Mestskej polície.
"Popri bežnom výkone služby sa budeme zaoberať aj ochranou samotných volebných miestností. Ak si to bude situácia počas dňa vyžadovať, naši policajti zasiahnu aj voči tým, ktorí sa budú snažiť svojím konaním narušiť dôstojný priebeh volieb," povedal hovorca MsP Peter Pleva.
Voliči aj kradli perá
V bratislavskej Dúbravke sa dnes o menší rozruch volebnej komisie v 25. okrsku postaral jeden z prvých voličov, po ktorého volebnom akte za plentou ostal visieť prázdny špagát. Čítajte viac TU.
Do dvoch percent
Obyvatelia Petržalky o dnešné regionálne voľby veľký záujem neprejavili. Ako uviedol hovorca mestskej časti Ľubomír Andrassy, účasť po štyroch hodinách od otvorenia volebných miestností dosahuje v priemere okolo dvoch percent.
Z niektorých volebných okrskov hlásia štvorpercentnú účasť, niekde však počet voličov nedosahuje ani jedno percento. "Z tohtoročných volieb majú tieto najpokojnejší začiatok, ale zatiaľ aj najnižšiu účasť," povedal Andrassy. Voliť väčšinou chodí mladšia a stredná generácia, účasť starších občanov sa očakáva skôr popoludní.
- Člen komisie vraj pomáhal voličovi.
- V Petržalke sa mladík sťažoval na správanie okrskovej komisie.
V piatich prípadoch využili občania prenosnú volebnú urnu. Priebeh volieb je podľa Andrassyho zatiaľ pokojný, problémy ani výtržnosti komisie nezaznamenali. Občania pokojne študujú materiály, ktoré dostanú, väčšinou sa podľa Andrassyho okrskových komisií ani na nič nepýtajú. "Podľa mnohých občanov vyhovuje nízka účasť viac tým kandidátom, za ktorými sú silné politické strany, ako nezávislým," povedal Andrassy.
Na otázku, či majú informácie o prípadnom "kupovaní hlasov voličov", odpovedal hovorca záporne. Volebné právo dnes môže využiť 104 786 Petržalčanov.
Volili hlavne starší
Podobne to je zatiaľ aj v Karlovej Vsi. Ako povedal Juraj Darmo, predseda okrskovej komisie na Základnej škole a Gymnáziu Tilgnerova, dnešné voľby zatiaľ zaujali najmä starších. "Doobeda prišlo u nás voliť okolo desať
percent voličov," povedal Darmo.
Bratislavská kampaň výstižne a vtipne - KLIKNITE.
Podobná situácia je napríklad aj vo volebných okrskoch na Základnej umeleckej škole Jozefa Kresánka na Karloveskej ulici. "Doteraz prišlo voliť okolo 60 až 70 ľudí, väčšinou sú to starší občania," uviedol podpredseda
komisie.
Voľby v kraji charakterizovala najmä pokojná atmosféra.
FOTO: SME - PAVOL FUNTÁL
Oslovení starší voliči, ktorí si našli cestu do volebných miestností, sa zhodujú, že predseda kraja by mal byť "korektný, neovplyvniteľný a mal by myslieť skôr na občanov ako na seba. Podľa mnohých by mal mať predovšetkým vysokoškolské vzdelanie a mal by to byť ekonóm. Mladých voličov je podľa komisií veľmi málo, prvovoličov doobeda takmer nezaznamenali. Účasť by sa podľa nich aspoň čiastočne mohla zvýšiť poobede alebo podvečer.
Priebeh volieb je zatiaľ pokojný, žiadne problémy ani výtržnosti volebné komisie zatiaľ nezaznamenali. Občania
zväčša problém s volením nemajú, na pomoc sa takmer nepýtajú. "My ich automaticky informujeme, koľkých poslancov majú voliť," povedal Darmo. Podľa neho si však občania potrebné informácie prečítajú na nástenke pri vchode do budovy alebo pri dverách jednotlivých volebných miestností.
Na otázku, či sa objavili prípady "kupovania" hlasov, odpovedali komisie záporne.
V bratislavskom kraji je 18 volebných obvodov, obyvatelia si dnes volia župana a 44 regionálnych poslancov.
- V 73 mestách a obciach žije viac ako 609-tisíc obyvateľov, z ktorých môžu voliť tí, čo dovŕšili 18 rokov a majú trvalý pobyt na Slovensku. Volia v 435 okrskoch, z toho 393 je v Bratislave, 12 v Malackách, 17 v Pezinku a 13 v Senci.
- V posledných regionálnych voľbách v roku 2005 bolo v kraji 525 536 oprávnených voličov, k urnám prišlo 14,45 percenta.
- O post predsedu sa uchádza 11 kandidátov.