Kapacita voľných hrobových miest na bratislavských cintorínoch pri momentálnej situácii by mohla vystačiť na štyri až päť rokov.
BRATISLAVA. Kapacita voľných hrobových miest na bratislavských cintorínoch pri momentálnej situácii by mohla vystačiť na štyri až päť rokov. "Jediné voľné miesta, kde ešte nikto nebol pochovaný, sú iba na Ružinovskom cintoríne, tie sa však zaplnia a bude treba hľadať novú alternatívu," povedal riaditeľ mestskej príspevkovej organizácie Marianum - Pohrebníctva mesta Bratislavy Miloslav Hrádek.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Už dlhšie preto podľa neho rokujú s hlavným mestom o vytvorení celomestského cintorína. Ten by mal byť zriadený podľa hovorkyne primátora Beatrice Szabóovej v rokoch 2010 až 2015.
"Hlavné mesto vníma túto tému veľmi pozorne, dôkazom čoho je fakt, že má v územnom pláne vytypovaných niekoľko lokalít na umiestnenie cintorínov. V budúcnosti by mal najväčší cintorín vzniknúť v blízkosti Jaroviec, menšie cintoríny môžu byť umiestnené v Rači a Záhorskej Bystrici," uviedla. V súčasnosti ide podľa Szabóovej hlavné mesto skôr cestou rozširovania už existujúcich cintorínov, napríklad v Petržalke či Podunajských Biskupiciach, respektíve budovaním priestorovo úspornejších urnových stien. Mesto zároveň podniká kroky pri príprave zriadenia nového cintorína v Jarovciach, teda komunikuje s majiteľmi priľahlých pozemkov.
"Územný plán vytypoval lokalitu v Jarovciach. Pozemok má približne 20 hektárov, nachádza sa pri diaľničnom obchvate, respektíve privádzači na Rakúsko. Plocha je rovinatá, čo nám vyhovuje, lebo stavať cintorín na rovine je výhodnejšie a lepšie ako na kopci. Súčasne to uľahčuje aj celkovú prevádzku a údržbu," uviedol Hrádek.
Čím menšia plocha by bola, tým viac miest by presadzoval aj na úkor jej vzhľadu. "Nechcem však vyzerať ako architektonický barbar, no budem sa snažiť vychádzať z možností. Keby bola väčšia plocha, mohli by sme si dovoliť byť trochu rozšafní," povedal. Predstavuje si hlavný cintorínsky bulvár smerom k domu smútku, ktorý by bol v strede cintorína. Ak bude plocha malá, bude sa snažiť nahustiť hroby tak, aby pokryli kapacitu aspoň na 30 rokov.
Náklady na vybudovanie odhadol Hrádek na sedem až desať miliónov €. "Závisí to od toho, ako by mal byť vybudovaný, ale aj aké materiály sa použijú. Plochu musíme najskôr ohradiť. Keďže by malo ísť o celomestský cintorín, vstupná brána by mala vyzerať honosnejšie ako zadná časť. Tiež by sa mali vybudovať komunikácie v rámci areálu, dom smútku, vysadiť zeleň a treba počítať aj s dostatkom parkovacích miest," spresnil.