BRATISLAVA 6. novembra (SITA) - Chrípka v Bratislavskom samosprávnom kraji je pod kontrolou, tvrdí samospráva. Ako agentúru SITA dnes informovala hovorkyňa kraja Milka Podmajerská, situáciu s novou, ale aj sezónnou chrípkou neustále monitorujú. Podľa lekárky kraja Oľgy Veselej nie je v tejto chvíli dôvod na paniku, o prípadných opatreniach sa verejnosť včas dozvie.
Ako hovorkyňa tiež uviedla, v porovnaní s minulým týždňom sa zvýšil počet ochorení v Bratislavskom kraji, predovšetkým u pandemickej chrípky. Počet ochorení podľa nej aj naďalej rastie. V poslednom období boli pre zvýšený počet ochorení uzavreté dve školské zariadenia - materská a základná škola. Celkový počet však zatiaľ neprekročil 1 500 prípadov na 100 000 obyvateľov. "Mimoriadne závažné ochorenia s ťažkým priebehom sa v našom kraji doteraz nevyskytli. V súvislosti s intenzívnym cestovným ruchom na hraniciach kraja a Dolného Rakúska sme zabezpečili výmenu informácií o vývoji situácie aj medzi týmito regiónmi," spresnila. Samospráva zároveň pripravuje očkovanie vakcínou pandemickej chrípky podľa usmernení vydaných hlavným hygienikom. "Postupne zabezpečujeme ochranné prostriedky a vakcináciu pre personál i klientov sociálnych zariadení, nielen vo svojej pôsobnosti, ale aj neverejných poskytovateľov," dodala Podmajerská.
"Odbor zdravotníctva aktívne spolupracuje s odborom epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva hlavného mesta a podieľa sa na zabezpečení monitorovania chrípky prostredníctvom lekárov prvého kontaktu," uviedla hovorkyňa. Do monitorovania zapojil podľa nej aj všetky školské zariadenia (materské školy, základné školy a stredné školy) na území kraja. Lekárne zapájajú sledovaním vybraných skupín liekov, ktoré by mohli signalizovať zhoršenie situácie. "Všetky získané informácie spracováva Regionálny úrad verejného zdravotníctva, s ktorým je kraj v nepretržitom kontakte. O situácii samosprávny kraj pravidelne informuje lekársku verejnosť a plní všetky opatrenia smerujúce k zníženiu ohrozenia rozšírením sezónnej aj pandemickej chrípky," doplnila.
Aj v tomto roku sa už v septembri uskutočnila konferencia pre všetkých lekárov prvého kontaktu v regióne za účasti odborníkov z oblasti epidemiológie, infektológie, virológie, zástupcov zdravotných poisťovní, zástupcov krízového riadenia zdravotníctva pre prípad pandémie a zástupcov farmaceutických spoločností dodávajúcich očkovacie látky a lieky na chrípku. "Diskutovali o aktuálnom stave novej chrípky, možnostiach jej prevencie a liečby v súčasnosti. Dôležitá v rámci prevencie i pre zabránenie šíreniu chrípky je aj spolupráca so školami, nielen študentmi a pedagógmi, ale aj rodičmi," konštatovala hovorkyňa. V októbri sa hovorilo na pôde úradu kraja zase o tom, ako zabezpečiť monitorovanie v školách a predškolských zariadeniach, ako podávať hlásenie, na čo v súvislosti s prichádzajúcim obdobím zvýšeného výskytu sezónnej chrípky upozorniť pedagogických pracovníkov, deti i rodičov.