BRATISLAVA. Svätomartinské dni už po druhý raz oživili obnovenú tradíciu vinárskych a vinohradníckych osláv v hlavnom meste. Sú otvoreným podujatím, ktoré z histórie obyvatelia Bratislavy poznajú ako Sviatok mladého vína. Slávnosti sa dnes začali požehnaním mladých vín v kaplnke sv. Ladislava v areáli Primaciálneho paláca.
Tak ako v minulosti, aj teraz sú Svätomartinské dni oslavou výsledkov úsilia malokarpatských vinárov. V programe počas nastávajúceho víkendu ponúknu okrem duchovného aj kultúrny a spoločenských rozmer sviatku. Ich súčasťou sú aj Svätomartinské trhy vína a umeleckých remesiel. V trinástich stánkoch na Rudnayovom námestí ponúknu svoje výrobky aj s ukážkou výroby slovenskí remeselníci v skle, keramike, majolike, paličkovanej čipke, drevorezbe, košikárstve, vo výšivkách, vitrážach, či drôtených umeleckých predmetoch. V ponuke je aj sedem stánkov s mladým vínom od vinárov z mestských častí Vajnory, Rača, Nové Mesto - Vinohrady a Devín. Nechýbajú ani stánky s tradičnými jedlami, ako sú lokše, pagáče, chlieb s cibuľou, ale aj husacina, bratislavské rožky a medovníky. Stánky sú otvorené v piatok, sobotu a v nedeľu od 10.00 do 20.00 h.
Víkendový program Svätomartinských dní spestrí kultúrny program. Na Rudnayovom námestí v blízkosti katedrály Dómu sv. Martina na pódiu vystúpia ľudové súbory, napríklad Vajnorský okrášľovací spolok, ľudová hudba Maroša Mikuša, bratov Wimmerovcov a bratov Kuštárovcov, alebo detský folklórny súbor Čečinka a ďalší.
Hlavné mesto chce týmto sviatkom posilňovať historické vedomie Bratislavčanov k vlastným tradíciám, spolupatričnosť Bratislavy s Malokarpatským vinárskym regiónom a propagovať prácu podnikateľov v oblasti vinárstva a typickej gastronómie, uviedla Eva Chudinová z magistrátu.