Odovzdávanie nových nájomných bytov pre mladé rodiny je dnes pomerne nevšedná záležitosť. Mestskej časti Podunajské Biskupice sa nedávno takto podarilo potešiť 52 rodín. Krásne nové nájomné byty však, zdá sa, majú chybičku krásy – balkóny. Podľa názoru obyvateľky domu nie sú bezpečné, malé dieťa po nich hravo vylezie ako po rebríku.
„Každý projektant vie, že zábradlie na balkóne nemá mať horizontálne priečky, po ktorých sa dá vyliezť. Medzi horizontálnymi priečkami musí byť výplň, ktorá deťom bráni dostať sa na úroveň madla,“ hovorí riaditeľka Výskumno-vývojového ústavu pozemných stavieb NOVA Zuzana Sternová. Dodáva však, že záväzná právna norma o základných technických požiadavkách na výstavbu pozemných stavieb na Slovensku chýba. Stavebný zákon z roku 2000 dovtedy platnú vyhlášku zrušil, nová zatiaľ nebola schválená. A práve v tomto predpise by malo byť zakotvené, aké má byť napríklad aj zábradlie na balkónoch, najmä v budovách na bývanie, aby nedochádzalo k ujme na zdraví a živote.
Obyvatelia domu však napriek tomu bezpečnejšie balkóny môžu dosiahnuť. Podľa Sternovej by sa mali obrátiť na vlastníka domu a nápravu žiadať s odvolaním sa na stavebný zákon. Je v ňom aj požiadavka bezpečnosti budovy pri užívaní. Vlastník by sa o doriešenie nevyhovujúceho stavu mal postarať, pretože jednou z jeho povinností pri prenajímaní je vytvárať prostredie, ktoré zaručuje bezpečnosť pri užívaní. „Neznalosť nikoho neospravedlňuje,“ hovorí Sternová.
Keďže architektonické riešenie stavby je chránené autorským zákonom, pri náprave rizikového nedostatku sa musia dohodnúť s autormi projektu. „Som presvedčená, že projektant by takúto pripomienku investora mal zohľadniť. Každý autorizovaný inžinier totiž vykonáva činnosť na svoju zodpovednosť. Každý zo zúčastnených, teda aj on by sa mal zabezpečiť proti možnej nehode,“ zdôrazňuje.
Autor: JANA MARTINKOVÁjana.martinkova@gpp.sk