BRATISLAVA. Po pulte pri pokladni sa gúľa fľaša borovičky a fľaša lacného vína. Platiť sa chystajú dvaja mladíci. Vo veľkom obchode v centre mesta nie sú jediní s podobným výberom a vekom. Začína sa piatková noc.
„Tak čo, tentoraz máme aj otvárač?" pýta sa jeden z dvojice. „A kam vlastne?" Chvíľu sa dohadujú, na Šafárikovom námestí vraj minule boli policajti, na Kollárovo chodia všetci. Nakoniec predsa len víťazí.
Je zima, ale lavičky sú plné. Pred dotieravými poznámkami od prípadných starostlivých okoloidúcich ich chránia husté kríky. Okrem tých, ktorí si medzi sebou podávajú fľašu, sa tu však veľa ľudí neobjaví. Mladí, omotaní v šáloch a čiapkach, majú námestie pre seba. Z hlúčikov väčšinou počuť mrmlavý rozhovor, hlasnejší smiech sa ozve len občas. Zábava sa ešte len rozbieha.
Sú mladí nezdolní?
„Zima ich neodradí," tvrdí hovorca mestskej polície Peter Pleva. Pri nedávnom nočnom záťahu v Starom Meste policajti riešili 43 prípadov. Boli tri stupne nad nulou a pršalo. „Za týždeň je v celom meste okolo sto takýchto priestupkov," hovorí Pleva. Cez pracovné dni sú to skôr bezdomovci, mladí najčastejšie popíjajú v piatkovú noc.
Policajti môžu zakročiť iba tam, kde to umožňuje nariadenie o zákaze predaja a pitia alkoholu na verejných miestach. Platí v Petržalke či v Dúbravke.
Koniec besnenia pri stanici
Staré Mesto sa pre zákaz rozhodlo pred dvoma rokmi. Pleva hovorí, že situácia je najhoršia práve v centre. Okrem námestí sa pije aj pod Hradom alebo na Slavíne. Hovorkyňa miestneho úradu Alena Kopřivová povedala, že nariadenie pomohlo.
„Osvedčilo sa, že sme policajtom dali normu, aby mohli robiť poriadok," hovorí. „Ľudia, ktorí bez zábran popíjali napríklad pred Starou tržnicou, si aspoň schovajú fľašu do igelitky."
Jednou z príčin zákazu bolo aj alkoholické besnenie pri Hlavnej stanici. Opití zákazníci výčapných stánkov obťažovali cestujúcich. Kopřivová tvrdí, že aj tu je už lepšie. Najproblémovejší stánok zrušili.
Pridali sa ďalší
V októbri sa rozhodlo zakázať alkohol aj Nové Mesto. Poslanci odobrili pokutu za pitie do 33 eur, za predaj do 6638 eur, tak ako je to aj v iných mestských častiach.
Hovorkyňa Nového Mesta Alžbeta Klesnilová povedala, že sa pilo pred Strediskom kultúry na Vajnorskej, v parku na Račianskom mýte aj pred neďalekými obchodmi.
„Vždy tu posedávali a pili, ale ako sa ochladilo, nevidela som ich," povedala žena, ktorá blízko Račianskeho mýta predáva časopis Nota bene. „Jeden si chcel prisadnúť, ale nedovolila som to. Ľudia by si mysleli, že patríme k sebe a že tiež pijem."
Zakázali alkohol
Predaj a pitie alkoholu na verejných miestach zakázali:
v roku 1997
Petržalka - od 4.00 do 2.00
v roku 2007
Staré Mesto - od 5.00 do 3.00
Dúbravka - od 4.00 do 24.00
v roku 2009
Nové Mesto - od 3.00 do 5.00
Poldeci si môžete dať na ulici aj z plastu. Nalievať alkohol tak štamgastom netreba. SME - PAVOL FUNTÁL
Poď na panáka v plaste
To, že nenalievajú, ľudí neodradilo. Kupujú si alkohol v skle či plaste.
DÚBRAVKA. Postávajú tu skoro každý večer i deň. Majú strechu nad hlavou aj pult na svoj pohárik.
„Paničko, dajte si s nami za jeden," pokrikuje rozveselený pán v prešívanej bunde smerom na blízku zastávku MHD Obchodný dom Saratov.
Práve tu ležal minulú zimu muž, hlava v snehu. „Už pred hodinou sme volali políciu a nič," vraví predavačka zo stánku. „Veď polícia sídli na tejto istej ulici," čuduje sa okoloidúci. „Asi je opitý." Pomoc tentoraz prišla síce neskôr, no nie neskoro.
Opitých, pokrikujúcich či spevákov tu však vidno i počuť aj dnes. V stánku s nápisom Predaj vína vám už síce nenalejú, no poldeci dostanete, hoci v plaste. Poldeci, borovička, päťdesiatpäť centov," vraví predavačka. „Účet?" pýtam sa. „Áno, hneď, hneď, inokedy ho vždy dávam," tvrdí mi. Na zdravie," zabávajú sa pritom na môj účet miestni speváci.
Lucia Tkáčiková