Mladé slovenské vína budú nalievať skôr. České svätomartinské otvoria slávnostne až na Martina.
BRATISLAVA. Dátum 11. novembra nie je spätý len s Martinom, jeho plášťom či bielym koňom, ale aj s vínami.
Práve v tento deň sa totiž zvyknú otvárať prvé fľaše z jesenného zberu. Ak sa toto svätomartinské víno vydarí, môžeme sa tešiť, celý ročník vraj bude kvalitný.
Tradícia, ktorá hovorí o začiatku mladých vín práve v tento deň, vznikla už za čias Jozefa II. Vtedy totiž končila väčšine vinárov služba a pri poháriku mladého vínka si s pánmi dohadovali ďalší rok. Mladé víno im aj pomáhalo. Veď ako inak sa dajú dohodnúť lepšie podmienky služby ako práve pri poháriku?
Novinkou nie je ani svätomartinské hodovanie. Ľudia si toto obdobie, keď úrodu už mali v bezpečí pod strechou a za dverami ich čakal advent a pôst, spájali s hodovaním. Vrchol jesene oslavovali mladým vínom.
V Bratislave sa víno z mestských viníc čapovalo napríklad v podjazde Starej radnice či v pivnici františkánskeho kláštora. Presne 11. novembra chodil richtár spolu s ostatnými predstaviteľmi mesta ochutnávať nové vína.
Predbehli tradíciu
V súčasnej histórii mesto už šiesty rok organizuje Sviatok mladého vína. Tohtoročný sa začína dnes o druhej poobede v kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci. Po požehnaní vína a slávnostnom premiestnení z
Primaciálneho na Rudnayovo námestie môžu ľudia začať ochutnávať.
Vinári z okolia Vajnôr, Rače, Vinohradov či Devína tak svoju tohtoročnú úrodu predstavia skôr ako na Martina, ako hovorí tradícia.
Okrem pohárika vína budú trhovníci na Rudnayovom námestí predávať aj klasické jedlá – lokše, pagáče, chlieb s cibuľou, ale i husacinu či medovinu. Cez víkend ožijú aj tunajšie stánky s výrobkami tradičných remesiel.
Sprevádzať ich bude živá hudba.
Šesťdňový program pripomínajúci svätomartinskú tradíciu, ktorý sa začína dnes, má okrem hodovej časti pripravenú aj duchovnú. Na slávnostné bohoslužby s názvom Svätomartinské triduum pozýva Katedrála sv. Martina.
Vyvrcholenie sľubujú organizátori na Martinove meniny. Už piaty raz sa má v tento deň na Bratislavskom hrade rozsvietiť lampiónový sprievod, štart má o piatej podvečer. Pripravený je aj Svatomartinský košt, čiže ochutnávka vín na Hlavnom námestí.
Označené Martinom na koni
Českí susedia dodržiavajú tradíciu svätomartinských vín prísnejšie. Vína otvárajú presne na Martina. Tento zvyk prenesú v tomto roku aj k nám.
Presne 11. novembra o 11. hodine začnú moravskí vinári na Hlavnom námestí ponúkať mladé vína. Návštevníci budú môcť za štyri eurá ochutnať päťdesiat vzoriek, ktoré sa pýšia ochrannou známkou Svatomartinské.
Značku s Martinom na koni môžu používať len tie vína, ktoré takto ohodnotí nezávislá komisia. „Tohto roku bolo posúdených okolo 253 vzoriek od 97 vinárskych firiem, do predaja bolo odporúčaných 211 svätomartinských vín od 89 vinárov,“ povedal riaditeľ Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec.
Podobná degustácia vypukne v rovnaký čas aj v Brne, Prahe, Mikulove, Valticiach a iných českých mestách. Tento projekt mladých vín tu oslavuje piate výročie.
Aký je program
6. 11. o 14.00 – Sviatok mladého vína – požehnanie mladého vína v kaplnke sv. Ladislava
6. 11. – 8. 11. od 10.00 do 20.00 – Trhy na Rudnayovom námestí
6., 7., 8. a 11. 11. Svätomartinské triduum – v Katedrále sv. Martina v Bratislave
11. 11. od 11.00 Svatomartinský košt – Hlavné námestie
11. 11. o 17.00 – Lampiónový sprievod – Bratislavský hrad
Svätý bol pôvodne vojakom
Príbeh o žobrákovi a Martinovi sa viaže k vojenskej službe svätého.
BRATISLAVA. Erb mesta Martin, slávny obraz El Greca či asi štyritisíc farských kostolov vo Francúzsku. Všetko pripomína pôvodne syna rímskeho pohanského dôstojníka, vojaka, mnícha a neskôr biskupa v Tours – Svätého Martina. Ako svätca i osobnosť si ho pripomíname 11. novembra, čiže v deň, keď svätého Martina pochovali.
Na vojnu si dnes v súvislosti s ním spomenie len málokto. Tá je však spätá už s jeho menom. Martinov otec nazval totiž syna podľa boha vojny Marta.
Neskôr Martin po vzore otca vstúpil do vojska. K tomuto obdobiu jeho života sa viaže aj známy príbeh o žobrákovi.
Stalo sa to vraj v meste Amiens, keď Martin na koni obchádzal stráže, zbadal pri ceste uzimeného žobráka, mečom rozrezal svoj plášť a chudákovi polovicu daroval. V tú noc sa však pre Martina zmenilo viac ako len plášť. Prijal krst, odišiel z vojska a začal viesť pustovnícky život.