Budova mestského divadla potrebuje ďalšie investície. Dnes hrá bez techniky. Na protest umelcov proti manažmentu zareagovalo asi dvanásť poslancov.
STARÉ MESTO. Priestory divadla Pavla Országha Hviezdoslava na Laurinskej ulici ožili 11. júla. Hoci bez základnej divadelnej technológie, hrá sa v ňom dodnes. Predstavenia tu má Bratislavské kultúrne a informačné stredisko zatiaľ naplánované do 21. decembra.
„Do konca tohto roku je okrem výchovných koncertov pripravených dvadsať hier, ktorých súčasťou sú aj rodinné nedeľné divadelné popoludnia,“ povedal Vladimír Grežo, riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. „Pripravujeme aj veľký projekt na prvé dni januára 2010.“
Opravené priestory nevyužíva mesto len na divadlo. Pri príležitosti dvadsiateho výročia 17. novembra má byť budova miestom pripravovanej celoeurópskej konferencie. Majú tu otvárať aj Medzinárodný filmový festival Bratislava. Počas svojej návštevy sem prišiel dalajláma.
Súťaž ostala bez víťaza
Budovu neprevádzkuje víťaz primátorom vyhlásenej a neskôr slávnostne vyhodnotenej dvojkolovej súťaže a ani nová mestská príspevková organizácia, ktorá bola dôvodom zrušenia tejto súťaže. Programy tu na základe septembrového hlasovania poslancov organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
„Prebrali sme priestor s dušou a spomienkami, ale všetko ostatné musí znovu vznikať a to sa nedá urýchliť,“ povedal Grežo. „Pri počte 480 miest v divadle je to viac ako náročný projekt, pred ktorým máme úctu.“
Septembrové rozhodnutie zastupiteľstva schvaľuje s pripomienkami aj iniciátor protestu Viac kultúry za menej peňazí Ľubomír Burgr, riaditeľ divadla SkRAT. „Na protest sme dostali asi dvanásť odpovedí od mestských poslancov,“ povedal Burgr. „Viacerí organizáciu nechceli.“
Zrušenie zriadenia novej organizácie považuje Burgr síce za dobré, no osud divadla z dramaturgického hľadiska je takto podľa neho stále nejasný. „Je to premrhaná šanca,“ dodal.
„V divadle už dnes uvádzame slovenské a české divadlá, v roku 2010 sa mnohé spolupráce rozšíria na spoločné produkcie a smerujú k príprave vlastných spoločných inscenácií,“ dodal Grežo.
Skupina umelcov, ktorá proti novej mestskej príspevkovej organizácii bojovala petíciou, chcela, aby mesto akceptovalo odporúčanie odbornej výberovej komisie pri súťaži na prevádzkovateľa divadla.
Ďalšie opravy
Mesto do divadelných priestorov investovalo od januára približne 1,7 milióna eur. Na fungovanie však DPOH potrebuje ďalšie peniaze. Chýba mu technika, ktorá má stáť približne 1,1 milióna eur. Ide najmä o osvetľovaciu, zvukovú, komunikačnú a režijnú techniku.
„Pre riadny a bezpečný chod budovy v budúcnosti je po ukončení zimnej sezóny nevyhnutné vymeniť chladiace stroje, ktoré majú dávno po životnosti,“ tvrdí námestníčka primátora Anna Dyttertová. Ich výmenu mesto odhaduje na ďalších 85-tisíc eur.
Vzhľadom na investície do techniky bude podľa Greža rok 2010 ťažký. „Mesto zvolilo model postupného investovania do techniky v divadle, aby zaťaženie rozpočtu mesta bolo zvládnuteľné,“ dodal Grežo. „Budeme odporúčať, aby to bolo v najviac dvoch krokoch s dôrazom na ukončenie v lete 2010.“ Grežo prisľúbil, že programy v divadle počas roka opravy neobmedzia.