LAMAČ. O tom, či historická desiata verzia architektonickej štúdie Malokarpatského námestia v Lamači bude úspešná, mestská časť ešte nerozhodla. Na štvrtkovom zastupiteľstve ju poslanci len zobrali na vedomie. Petičníci majú s investorom rokovať ďalej.
Na minulotýždňovej prezentácii tejto štúdie v miestnom kine ľudia kričali, útočili i tlieskali. Nesúhlasili najmä s ďalším zahusťovaním lokality. Návrh investora spoločnosti Sundiamond, ktorá chce v rámci obnovy námestia postaviť bytové domy s garážami a potraviny, petičnicí nepovažujú za revitalizáciu, ale výstavbu. Investor sa bránil tým, že do poslednej verzie štúdie zapracoval všetky pripomienky ľudí aj mestskej časti. Znížil domy, pridal zeleň.
„Nie sú tu zohľadnené požiadavky obyvateľov," reagoval zástupca petičného výboru Vojtech Karel. „Chceme zachovať otvorený charakter námestia, nie zavretý kotol."
Dva supermarkety na jednom námestí
Karel tiež upozornil, že keby bol pre túto lokalitu vypracovaný územný plán zóny, nemohlo by sa napríklad stať, že na jednom námestí by mohli vzniknúť dva supermarkety, ako posledná verzia architektonickej štúdie navrhuje.
Petíciu proti prestavbe terasovitého námestia podpísalo okolo 1400 ľudí. Dnes žije v okrajovej mestskej časti, ktorá už niekoľkokrát zvažovala aj odtrhnutie od Bratislavy, okolo 6,5tisíca obyvateľov.
Európske fondy neisté
Starostka Lamača Oľga Keltošová tvrdí, že obnova námestia z fondov Európskej únie, ako navrhovali obyvatelia, nie je úplne reálna. „Formálne sa o to môžeme usilovať, ale či to bude a kedy to bude," dodala. Starostka tiež upozornila na potrebné spolufinacovanie projektu mestskou časťou.
Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy povedal, že mestská časť môže získať na revitalizáciu výhodnú dotáciu. Petržalka takto plánuje z európskych fondov obnoviť Vlastenecké aj Ovsištské námestie.
Verejný priestor bez súťaže
Malokarpatské námestie má viac než tridsať rokov. Opravu aj podľa miestnych potrebuje. Tunajší dom služieb je v havarijnom stave. Obyvatelia na verejnom zhromaždení však upozornili, že o verejnom priestore by nemalo rozhodovať len zastupiteľstvo. Petičný výbor preto presadzoval vypísanie verejnej súťaže.
Urbanista Bohumil Kováč z Fakulty Architektúry STU povedal, že námestie je verejným priestorom, preto verejnú súťaž treba. Priniesla by podľa neho rôzne pohľady, ktoré jeden investor ponúknuť nemôže.
Zložte zbrane, kričali
Verejné zhromaždenie v Lamači zaplnilo tunajšie kino. Ľudia diskutovali.
LAMAČ. Už cesta poriadne napchatou, meškajúcou MHD do miestneho kina Lamač predznamenávala, že atmosféra tohto večera bude hustá. Potvrdilo sa to už pred kinom.
Na verejné diskusie obvykle prichádza len pár ľudí. Dav záujemcov, ktorí sa hrnuli do kina, pôsobil prekvapujúco. Drevené stoličky pred filmovým plánom sa skoro všetky naplnili. Ostatní museli sedieť na schodoch.
Pokojný začiatok s prezentáciou už desiatej verzie architektonickej štúdie lamačského námestia sa vystúpením ľudí postupne zdramatizoval.
„Hovoríte len bláboly," kričal na zástupcu investora jeden z prítomných. „Radšej zložte zbrane a odíďte," dodala pani zo zadných radov. Ľuďom sa nepáčila najmä výstavba bytov. „Budeme tu mať Lamačskú bránu, na čo ďalšie?" pýtali sa.
Krotenie rozčúlených obyvateľov riešila lamačská starostka Oľga Keltošová určovaním poradia, kto z prítomných a kedy môže hovoriť. Ľudia hundrali, že to vyzerá tak, akoby nezastupovala ich záujmy, ale záujmy investora.
Niektoré výroky na adresu starostky typu: Máme s vami skúsenosti, ako to dopadlo pri výstavbe v minulosti, rozhodli ste bez nášho vedomia - sprevádzal aj bujarý potlesk.
Dramatický večer sa síce bitkou neskončil, no ani dohodou.