BRATISLAVA. Rady kvitnúcich chryzantém a reflexné policajné vesty sú znakom dušičkových sviatkov na bratislavských cintorínoch. Pamiatka zosnulých už nie je len o rodinných stretnutiach pri spomienke na blízkych, stala sa aj obchodnou a dopravnou záležitosťou.
Skrehnutí predajcovia poskakujú okolo vystavených kvetov, vencov a kahancov najrôznejších tvarov a veľkostí. Optimisticky hľadia na neustály prúd návštevníkov cintorínov.
„Určite niečo predáme," hovorí muž, ktorý svoj obchod rozbehol pred Slávičím údolím. „Ľudia napríklad zistia, že nemajú dosť sviečok. Niektorí zámerne nakupujú až pred cintorínom, aby nemuseli nič prenášať. Hlavne, ak cestujú MHD."
O doprave až dnes
Dopravný podnik sľuboval viac a častejších spojov k cintorínom. Autobusom k Slávičiemu údoliu sa v sobotu dalo dostať bez tlačenice, nával cestujúcich bol až smerom späť k centru.
Mnohí sa rozhodli cestovať nezávisle od mestských spojov, okolie cintorínov zaplnili autá. Policajti s tým rátali a cez víkend mali posilnenú službu.
Hovorca bratislavskej polície František Peczár o dopravnej situácii nechcel podrobnejšie hovoriť. „Dohodli sme sa, že nebudeme dávať čiastkové informácie." Vyhodnotiť dopravu by polícia mala dnes.
Policajti pred cintorínmi
Zdalo sa však, že spomalenie premávky ani parkovanie nebolo v sobotu dramatické. Pred cintorínmi síce autá museli zvoľniť, ale policajti ich usmerňovali tak, že čakali minimálne. Ďalší navigovali vodičov na parkoviskách.
Pri krematóriu sa opäť dočasne parkovalo aj na zelenej ploche. Okolo obeda nebolo úplne nemožné zaparkovať ani pred Cintorínom Ružinov. V Slávičom údolí, kde sa v poslednom čase rozmohla výstavba, sa ťažšie ako autá pohybovali chodci. Obmedzili ich rozkopané chodníky.
Mierne problémy pôsobila stiesnená príjazdová cesta k petržalskému cintorínu. Po oboch stranách stáli zaparkované autá alebo predajcovia hrobovej výzdoby. V niektorých úsekoch sa protiidúce autá vyhýbali len s ťažkosťami.
Hrboľaté prekvapenie
Väčšiu mrzutosť ako doprava v Petržalke vyvolávali opravy cintorínskych chodníkov. Väčšinu cestičiek medzi hrobmi už nahradila zámková dlažba. V zadnej časti blízko plota však ostal hrboľatý, neupravený úsek a nahromadené dlaždice.
„Tak teda neviem, či ideme ďalej. Je to tu celé rozhrabané," reagovali ľudia. „Dávajte si pozor, kam stúpate." Váhali najmä starší, obyčajne nakoniec cestu prešli. „Chápem, že opravujú, ale mohli si na to vybrať lepší čas. Keby zapršalo, brodíme sa blatom," kritizovala jedna z návštevníčok.
Riaditeľ mestského pohrebníctva Marianum Miloslav Hrádek hovoril, že dlažbu by chceli stihnúť položiť, kým sa sviatky začnú. Opravu hlavnej cesty k domu smútku naplánovali po Dušičkách.
Priestor pred cintorínmi obsadili aj obchodníci. FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ
Ani pomerne veľké parkovisko pred Cintorínom Ružinov v sobotu nestačilo pre všetky autá, ktoré tam hľadali miesto. Viaceré museli odstaviť na tráve. FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ
Na petržalskom cintoríne sa prerábajú chodníky. Takmer na všetkých už starý asfalt vymenili za zámkovú dlažbu. V zadnej časti však návštevníkov prekvapila neupravená, hrboľatá cesta a nahromadené dlaždice. FOTO SME - DAGMAR GUROVÁ
Výlety do ticha
Cintorín Kozia brána ostáva aj na Dušičky tichým miestom.
STARÉ MESTO. Skamenení anjeli a mohutné staré náhrobky pôsobia v sivom zahmlenom dni ako ilúzia z nemého filmu. Historický cintorín Kozia brána je na Dušičky pokojným miestom.
Zopár návštevníkov len zvyšuje dojem ticha zabudnutého sveta. Fotia, ukazujú si často už slabo viditeľné nápisy na naklonených kameňoch. Kde-tu bliká červené svetielko kahanca.
„Začali sme sem s kamarátkami chodiť ešte cez strednú školu," hovorí mladá žena. „Páčili sa nám všetky tie neobvyklé, romantické mená." Hrob svojho obľúbenca, mladého Klarlyho, nikdy nevedia nájsť na prvýkrát. Sviečku mu však zapaľujú každý rok. „Už sme pomaly v rovnakom veku."