Ak sa dnes spýtate mladých ľudí, akou organizáciou je Sokol, zrejme nedostanete správnu odpoveď. Sokolské hnutie napriek tomu, že už dávno stratilo lesk svojej niekdajšej slávy, stále existuje a rozvíja činnosť. Má dobré zázemie aj v Bratislave, kde ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Najaktívnejšou kategóriou Sokola sú ženy patriace k vernej garde, ktoré sa každý týždeň stretávajú na hodinách sokolskej všestrannosti v telocvični na Sokolskej ulici. Na hodinách býva plno a niektoré aktívne členky majú aj viac ako 80 rokov. FOTO AUTOR
Ak sa dnes spýtate mladých ľudí, akou organizáciou je Sokol, zrejme nedostanete správnu odpoveď. Sokolské hnutie napriek tomu, že už dávno stratilo lesk svojej niekdajšej slávy, stále existuje a rozvíja činnosť. Má dobré zázemie aj v Bratislave, kde v rámci klubu Sokol Vinohrady ponúka okrem výkonnostného športu aj rekreačnú telesnú výchovu vo všetkých kategóriách.
Sokol vznikol ako prvá česká telovýchovná organizácia na území Rakúska – Uhorska a jeho zakladateľom bol Miroslav Tyrš spoločne s Jindřichom Fügnerom. Oboch podporovali významné osobnosti českého verejného života. Prvá sokolská jednota, Sokol Pražský, vznikla v roku 1862. Od počiatku bol Sokol na obtiaž rakúskym kruhom, lebo jeho snahou bolo okrem zlepšovania fyzickej zdatnosti pôsobiť na svojich členov aj v oblasti mravnej výchovy. Napriek tomu sa stal postupne neodmysliteľnou súčasťou spoločnosti a bol dokonca nazývaný aj národným vojskom v kritických dobách našich dejín. Svojím humanistickým zameraním, vlasteneckým a demokratickým pôsobením bol pre všetky totalitné režimy nebezpečný. Bol zakázaný v období oboch svetových vojen a jeho členovia sa nevyhli krutým trestom, za ktoré mnohí zaplatili životom. Sokolské hnutie bolo dokonale utlmené po roku 1948 a celkovo bolo v dejinách zrušené štyrikrát – v rokoch 1918, 1945, 1968 a 1990. Sokolu sa však vždy podarilo svoju činnosť obnoviť, čo svedčí o sile jeho myšlienky a tradície.
Na Slovensku sa k dávnym tradíciám Sokola prihlásilo viacero miest. Skalica, Trenčín, Košice, Považská Bystrica, Dunajská Streda či Žilina. K najväčším centrám však patrí Bratislava. Tu sídli aj ústredie Slovenského Sokola.
TJ Sokol Bratislava vznikol vo februári v roku 1919 a počas svojej existencie prešiel mnohými zmenami názvu. Od roku 1991 existuje až dodnes ako TJ Sokol Bratislava Vinohrady a základom jeho činnosti je odbor sokolskej všestrannosti, ktorý dáva možnosť pohybovej aktivity úplne každému – od detí až po seniorov – vernú gardu (dlhoroční členovia Sokola). Náplňou cvičení je najmä rekreačná telesná výchova a pre mladších aj základná gymnastika, teda jednoduché gymnastické prvky, ktoré dokáže zvládnuť každý. Pevnou súčasťou sú aj odbory vrcholového športu. Džuda, modernej gymnastiky či kulturistiky.
Najaktívnejšou kategóriou sú ženy patriace k vernej garde, ktoré sa každý týždeň stretávajú na hodinách sokolskej všestrannosti. Náčelníčka a cvičiteľka 3. triedy Eva Páčová, ktorá je členkou Sokola už od roku 1956, sa nemôže na nezáujem sťažovať: „Na hodinách mám často aj 40 sokoliek a niektoré z nich majú viac ako 80 rokov. Vďaka cvičeniu si udržiavajú dobrú kondíciu a sviežu myseľ. Volím pre ne najmä naťahovacie cvičenia, cvičenia na spevnenie brušného svalstva a rozcvičenie chrbtice. Hudba nám slúži len na spríjemnenie atmosféry. „Všetky cvičiace, ktoré sme oslovili, sa zhodli na jednom. Myšlienky Sokola chcú udržať živé čo najdlhšie, aj v dnešnej modernej dobe. Cvičiť chodia najmä pre svoje zdravie a kvôli dobrej partii, ktorá sa vždy v sokolovniach schádzala.
Sokol a jeho budúcnosť
Najväčším problémom súčasného Sokola je nastupujúca generácia, ktorá úplne chýba. „Keď sa nad tým zamyslím, mám obavu, ako to dopadne. Veď nás, starších cvičiteľov nemá kto nahradiť. Dnes majú deti úplne iné lákadlá. V kategóriách rodičov s deťmi ešte je veľký záujem, smerom vyššie to však úplne upadá. Tá pauza, ktorá vznikla po zrušení Sokola v roku 1948, je príliš veľká a na Slovensku sa jeho tradíciu nepodarilo obnoviť tak dobre ako v Čechách. Navyše práca v ňom je úplne dobrovoľná, a tak o ňu nemá mnoho ľudí záujem. Ale taká je doba. Členstvo v Sokole sa vždy dedilo z generácie na generáciu, a tak dúfam že sa nám aj takýmto spôsobom podarí udržať hnutie živé čo najdlhšie,“ vyslovila na záver svoje želanie Eva Páčová.