STARÉ MESTO. Sú všade - v obchodoch, v kaviarňach, v autobusoch aj na úradoch. Schody, ktoré bežný človek už ani nevníma, sú pre 18-ročného Vojtecha Németa najväčším problémom. Vojtech je telesne postihnutý a na bežné chodenie po meste na vozíčku potrebuje veľa energie a trpezlivosti.
„Rozbité ulice. Obrubníky sú veľmi vysoké. Alebo taká preprava autobusom. Mesto sa snaží kupovať nízkopodlažné autobusy, ale nie sú ešte všetky linky pokryté. Takže tam zase buď musím ísť za asistentom alebo požiadať niekoho. To je strašná bariéra," hovorí.
„Nebudem stále chodiť s asistentom a každý človek sa chce niekam dostať sám. Bez toho, aby za ním niekto stál."
Vojtech bol dnes prvým, kto si vyskúšal nové plošiny pre hendikepovaných v podchode na Hodžovom námestí. Mesto ich sem nainštalovalo spolu s ďalšími dvoma do podchodu na Staromestskej. Tieto dva podchody sú v centre najfrekventovanejšie. Plošiny stáli mesto vyše 109-tisíc eur.
„Znamená to pre mňa veľa. Keď je tu plošina, tak sa nám nič nemôže stať. Lebo ak by ste sa aj chceli dostať cez ulicu, je to risk, že vás niečo prejde," povedal o frekventovanej križovatke nad podchodom.
Plošina jazdí pomaly, povolená rýchlosť je päť metrov za minútu. Magistrát chce v debarierizácii podchodov pokračovať. Teraz sú v troch - okrem centra aj na Patrónke. Tí, ktorí ich budú využívať, sa majú hlásiť na magistráte, dostanú k nim kľúčik. Ostatní môžu volať 24-hodinovú službu v podchode.
Non-stop služba sa na Staromestskej zatiaľ len testuje, na rozdiel od vynoveného podchodu na Hodžovom. Jeho obnovu za 1,4 milióna eur zaplatila firma IPR Slovakia, ktorá nad ním stavala. Sú tu obchody a kaviareň, ktoré platia nájom a jedine tak sa môže investícia súkromníkovi vrátiť. Pomôcť podchodu na Staromestskej by mal zase rakúsky investor, ktorý nad ním postavil hotel. Chystá sa sem montovať výťah, čaká sa len na dokončenie infraštruktúry.