PETRŽALKA. Ak by bolo podľa petržalských poslancov, Nový most by zostal Novým.
Dnes sa na zasadnutí rozhodovalo o tom, či poslanci súhlasia s návrhom Zväzu protifašistických bojovníkov s prinavrátením pôvodného názvu Most SNP. Chceli, aby sa tak stalo v súvislosti s výročím Povstania.
Hoci v diskusii zazneli viaceré argumenty, prečo by sa most mal opäť volať tak, ako ho v roku 1972 nazvali, väčšina rozhodla, že lepšie je názov nemeniť.
Ako spoznáš Bratislavčana
„Nech vás nemätie, že sa k tomu pripojila aj politická strana, lebo otázka pomenovania mosta by nemala byť politická záležitosť," povedal starosta Milan Ftáčnik o iniciatíve klubu Smer v Starom Meste. Ten zbiera petíciou podpisy.
„Väčšina ešte aj dnes označuje most ako SNP a podľa toho aj rozoznáte rodeného Bratislavčana od niekoho, kto tu býva päť rokov," povedal Miloslav Košina (Občiansky klub). Napriek tomu ale Košina meniť názov mosta nechcel. „Treba konať opatrne, keď meníme názvy." Premenovanie nazval opakovanou chybou. „Nech si poslanci mestského zastupiteľstva osvoja, že budú pomenúvať len nové lokality a staré nechajú tak. A predkladateľ nech zaplatí 50 percent nákladov na premenovanie a zvyšok poslanci, ktorí to schvália," povedal. Stanislav Janota (KDH) chcel, aby sa radšej pomenovala v Petržalke nejaká nová lokalita po Vrbovi a Wetzlerovi, utečencoch z koncentračného tábora, ktorí vôbec ako prví opísali vraždenie fašistami.
SNP ako prejav národa
Za premenovanie na Most SNP sa najviac prihováral poslanec Michal Belohorec (SDKÚ), podľa neho SNP bol prejav národa, ktorý sa chcel uberať cestou demokracie. „Odkaz SNP nie je o tom, ako bol 40 rokov dezinterpretovaný," povedal.
Neprešiel ani návrh, aby o mene vznikla verejná anketa. Premenovanie by mali ešte prerokovať staromestskí poslanci, definitívne sa vyjadria poslanci mesta.