Rómska putovná galéria, ktorá je dlhodobým projektom združenia Jekhetane – Spolu, sa po zastávkach v ďalších ôsmich mestách druhý raz ocitá v Bratislave. Vernisáž prác už 37 autorov z celej SR sa uskutoční dnes v Dome umenia pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý pripadá práve na 8. apríl. Výstava má stály názov Maľujeme pre lásku (Čitranas perdal o kamiben).
Tajomníčka združenia Žofia Temkovitzová informovala, že od svojho začiatku v marci 2001 projekt priťahuje pozornosť rómskych výtvarných umelcov a tým sa napĺňa jeho zámer – revitalizovať rómske výtvarné umenie na Slovensku. Postupne rastie počet autorov, ktorí sa zúčastňujú na projekte. Celý projekt podporuje viacero nadácií a fondov, rómski podnikatelia a odbornými lektormi sú niekoľkí akademickí maliari a sochári.
Združenie Jekhetane má sídlo v Prešove, už 10 rokov zastrešuje redaktorov, dopisovateľov a informátorov periodika Romano Nevo Ľil (Nový Rómsky list). Výstava potrvá do 7. mája. (tasr, r)
Narodeniny v Astorke v novej budove
Adaptáciu hry Narodeniny z pera známeho dramatika, režiséra, scenáristu a spisovateľa Harolda Pintera uvedie dnes o 19.00 h v novej budove na Nám. SNP Divadlo Astorka. Autorom dramatického prepisu inscenácie je Vladimír Strnisko. (tasr)
Prihláste sa do tanečnej súťaže
Celoslovenská súťažná prehliadka kolektívov moderného, ľudového a scénického tanca Detský tanečný festival 2002 o cenu starostu Ružinova sa uskutoční cez víkend 27. a 28. apríla v Dome kultúry Ružinov. Súťažiť sa bude v dvoch vekových kategóriách – od 5 do 11 rokov a od 12 do 16 rokov. V sobotu od 13.00 h sú na programe moderné tance disco a moderné tance hip-hop, v nedeľu prídu na rad scénické a ľudové tance.
Podujatie organizuje Centrum voľného času Esko v spolupráci s DK Ružinov a ružinovským miestnym úradom, určené je pre neregistrovaných tanečníkov a začiatočníkov. Prihlášky do súťaže je potrebné doručiť najneskôr do 10. apríla na adresu CVČ, Erika Fojtíková, Chlumeckého 12, 821 03 Bratislava.
Drôtená dizajnérska práca
Výstavu drôtených svietidiel dizajnéra Šimona Mišurdu otvoria v utorok o 17.00 h v bratislavskom Dizajn štúdiu Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Stropné, stolové, stojanové, elektrické i kahancové, drobné i veľkorozmerné lampy autor spracúva spôsobom, ktorý je pre jeho tvorbu príznačný – už niekoľko rokov sa totiž venuje hlavne technikám tradičného drotárstva. Mišurda pomocou jemnej drôtenej siete rozohráva hru svetla a tieňa. Výstava potrvá do 10. mája.
Šimon Mišurda (1972) študoval v ateliéri Industrial dizajnu Ferdinanda Chrenku na Vysokej škole výtvarných umení. Možnosti tradičných remesiel objavil už na škole, kde sa začal venovať umeleckému drotárstvu. V ÚĽUV-e postupne prechádza od výrazne dekoratívneho ornamentálneho spôsobu tvarovania k strohejšiemu a disciplinovanejiemu výrazu. Okrem svietidiel dopĺňa na výstave jeho tvorbu séria drôtených mís. (sita)