sa ho moderátorka podujatia Pohybom ku zdraviu pri príležitosti Svetového dňa zdravia Iveta Malachovská. „Áno, hrám futbal a tenis,“ profesorova štíhla vyšportovaná postava je toho dôkazom.
„Vzhľad je oveľa častejším motívom preto, aby ľudia začali športovať ako zdravotné riziká, ktoré s obezitou súvisia,“ povedal profesor Payer pre denník SME. Dodal, že pokiaľ ide o záujem o šport, podľa neho sa situácia na Slovensku začína zlepšovať, ľudia športujú viac. „Záujem o šport súvisí aj so vzdelaním. Čím sú ľudia vzdelanejší, tým viac športujú,“ hovorí. Bratislavčania podľa neho športovým aktivitám venujú jednoznačne najviac času zo všetkých obyvateľov Slovenska.
Na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou jeden a pol až dva milióny ľudí, a to najmä po päťdesiatke. Zopár kíl navyše majú až dve tretiny päťdesiatnikov a starších.
„Medzi mužmi a ženami je rozdiel,“ upresňuje Miroslav Kada z Abbott Laboratories. „Kilami navyše trpí viac žien ako mužov. Ale na druhej strane ženy majú väčšinou len nadváhu, medzi mužmi je viac obéznych,“ hovorí. Pri stánku s množstvom propagačného materiálu sa vraj zastavovali najviac ženy v strednom veku. „Súvisí to s klimaktériom,“ hovorí. „Najčastejšie chcú, aby sme im zmerali pomer tukov a svalov a BMI, teda Body Mass Index, ktorý sa vypočíta tak, že svoju hmotnosť v kilogramoch podelíte výškou v metroch na druhú. Ak je výsledok 18,5 – 25, ste na na tom výborne, výsledok do 30 znamená, že máte nadváhu, každé vyššie číslo je už varovné.“
Ak ste včera nemali čas prísť do Polusu a dať si zmerať pomer tukov a svalov, existuje aj jednoduchý a dostupný spôsob, ako to zistiť doma – premerajte si pás. Ak má žena v páse viac ako 80 a muž viac ako 94 centimetrov, rozhodne by si mali odpustiť napríklad zemiakové čipsy. Skrývajú v sebe toľko energie, že po zjedení nepatrných 150 gramov treba na ich odbúranie dve hodiny odpratávať sneh. (jm)