
FOTO - ARCHÍV

FOTO - ARCHÍV
Pondelok 1. apríl
– Na Veľkonočný pondelok bolo mesto úplne pusté. Kúpačov chodilo po sídliskách menej ako po iné roky. Bratislavčania slnečný deň strávili väčšinou športovaním. V centre posedávali len mladé dievčatá, ktoré ušli pred šibačmi, pretože tento zvyk považujú za ponižujúci.
Utorok 2. apríl
– V Auparku vyhlásili výsledky šiesteho ročníka literárnej súťaže EuroTel poviedka 2002. Vyhrala poviedka Benjamína Škreka s názvom Spomínala. Do súťaže prihlásili 818 príspevkov, čo je o 45 percent viac ako vlani. Prémiu SME získal Tomáš Horváth za poviedku Osídla.
Streda 3. apríl
– Na trojdňovú návštevu Slovenska pricestoval švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf s manželkou Silviou. Prvý deň sa v Bratislave stretol s najvyššími predstaviteľmi štátu, popoludní sa v Primaciálnom paláci stretol s primátorom Moravčíkom a prezrel si historické centrum. Podvečer sa kráľ zúčastnil na záverečnom ceremoniáli seminára Švédska technika a skúsenosti v ochrane životného prostredia. Kráľovná si v Galérii mesta Bratislavy pozrela výstavu grafických listov zo 16. a 17. toročia. Kráľ ani kráľovná nemali pred príchodom na Slovensko žiadne mimoriadne nároky a Bratislavčania ich vítali so sympatiami.
– V prebiehajúcom Roku detskej knihy sa do programu V čítaní je poznanie pripojil bratislavský Medzinárodný dom detí Bibiana. Na verejných čítaniach pre deti odzneli interaktívne dramatizácie knižiek Ohňostroj pre deduška a Malý princ.
Štvrtok 4. apríl
– Bratislava si pripomenula 57. výročie oslobodenia. V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov.
– Spod Starého mosta odstránili tlačný čln remorkéra Greifenstein, ktorý narazil do jedného z pilierov vo štvrtok pred Veľkou nocou. Čln vytiahla firma Franza Brandnera, podľa ktorého šlo o tretiu najťažšiu prácu v jeho kariére. Dnes po Starom moste začne premávať MHD.
– Švédska kráľovná otvorila v Národnom osvetovom centre výstavu Švédska architektúra 20. storočia
Piatok 5. apríl
– Primátor Jozef Moravčík privítal primátorku Ľubľany Viktoriju Potočnikovú. Vymenili si skúsenosti v oblasti riadenia a budovania mestskej dopravy, podielu magistrátu na rozvoji tradičnej i netradičnej kultúry, ako aj priebehu reformy v oblasti sociálnych vecí.
Sobota 6. apríl
– Slovenské národné divadlo na Malej scéne uviedlo premiéru hry Jeana-Clauda Grumberga Krajčírky v réžii Petra Mikulíka a na scéne Baletu SND obnovenú premiéru baletného večera z diel troch skladateľov – od I. F. Stravinského Svätenie jari, od G. Verdiho Requiem a od S. S. Rachmaninova Spomienky na Šmoka.
Nedeľa 7. apríl
– Na 55. ročníku národného behu Devín – Bratislava zaregistrovali 1150 dospelých súťažiacich a 133 detí. Ako prvý dobehol do cieľa slovenský reprezentant Miroslav Vanko z Dukly Banská Bystrica, ktorý sa na behu zúčastnil tretíkrát. Rovnako Mikuláš Dzurinda, ktorý bol o osem minút pomalší ako predvlani.
– V Galérii mesta Bratislavy Pálffyho paláci sa uskutočnila vernisáž prác gréckych grafičiek Leóni Vidáli a Víky Tsalamatá pod názvom Stretnutie.
(mi)