Bratislavská župa rozširuje pôvodné hydrocentrum v Domove sociálnych služieb Gaudeamus. Okrem ľudí s postihnutím bude čiastočne aj pre verejnosť.
BRATISLAVA. O novej krytej plavárni, ktorú v Bratislave vybuduje samospráva, sa hovorí už dlhšie. Zatiaľ sú to iba plány.
Zaplávať si pod strechou sa dá len v jednej mestskej plavárni. Menší bazén má Iuventa a pár prevádzkujú súkromné fitnescentrá.
Ďalšiu chcela stavať bratislavská župa v susedstve budúcej multifunkčnej haly v Petržalke. Hovorkyňa župného úradu Milka Podmajerská povedala, že zámer pozdržali pre krízu.
„Nemáme peniaze na spolufinancovanie." Výstavbu by samosprávny kraj platil z úveru od Európskej investičnej banky, ale polovicu by musel dať z vlastného.
S podobným zámerom prišlo vedenie Ružinova. Starosta Slavomír Drozd presadzoval krytý bazén ako súčasť športového centra, ktoré chcel stavať vedľa Zimného štadióna V. Dzurillu. Mestská časť rátala s tým, že ho mesto odkúpi.
Drozd navrhoval, aby peniaze za štadión použili na plaváreň. V miestnom zastupiteľstve sa o tom viackrát búrlivo diskutovalo. Mestskí poslanci o kúpe štadióna ešte nerokovali.
Jediná mestská
Verejný 50-metrový bazén je iba na plavárni Pasienky, ktorú spravuje mestská organizácia Správa telovýchovných a rekreačných zariadení. Jej riaditeľ Jozef Chynoranský povedal, že cez letnú prestávku na tomto bazéne robili bežnú údržbu. Nad 25-metrovým výučbovým bazénom opravovali celý strop a klimatizáciu. Plaváreň otvorili skôr, už v polovici augusta.
Chynoranský povedal, že počas teplého septembra bola návštevnosť nižšia. „S ochladením sa dostala na štandardnú úroveň." Dodáva, že oproti iným rokom celkovo prichádza o niečo menej ľudí. Dáva to do súvislosti s krízou.
Školy majú prednosť
Menší bazén pre 50 ľudí funguje v Iuvente. „Sme školská plaváreň, riadime sa školským rozvrhom," hovorí vedúca oddelenia prevádzky a správy majetku Klaudia Soviarová.
Bazén prenajímajú na výcviky plávania pre školákov aj škôlkarov. „Zvyšok ponúkame verejnosti, otváracie hodiny preto aktualizujeme každý týždeň." Sú na webe Iuventy aj s cenníkom.
Čiastočne verejný býval aj bazén pri vysokoškolskom internáte Študentský domov Jura Hronca. Pre zlý technický stav je už dlhšiu dobu mimo prevádzky. Riaditeľ internátu František Hulík povedal, že rozbiehali projekt rekonštrukcie bazéna aj športovej časti, ku ktorej patrí. Zabrzdila ich kríza.
„Nie je to len otázka rekonštrukcie, ale aj prevádzky. Je mimoriadne nákladná," povedal. Bazén bol hlavne pre študentov, verejnosti ponúkali zvyšný nevyužitý čas.
Súčasnosť a plány
Situáciu v meste zlepšuje niekoľko menších bazénov v hoteloch a súkromných fitnescentrách v Petržalke či v Ružinove. Za jednorazové vstupné sa tam väčšinou dá využívať posilňovňa aj bazén. Môže to však byť drahšie.
Pomôcť by mal nový projekt župy - rozširuje hydrocentrum v Domove sociálnych služieb Gaudeamus.
Podmajerská povedala, že v súčasnej podobe nestačí pre všetkých 16 krajských zariadení sociálnych služieb. Žije v nich približne 1720 ľudí, takmer 80 percent priamo v Bratislave. Spolu s klientmi z ostatných zariadení mesta či mestských častí je ich skoro 4600.
K hydrocentru, ktoré má teraz 25-metrový a 7,7-metrový bazén a dva vírivé kúpele, majú pribudnúť ešte dva bazény. Tri zo šiestich dráh veľkého bazéna budú pre verejnosť. Dva staršie ostanú na rehabilitáciu a relaxáciu.
Prerábka sa začala v septembri, nové centrum hydroterapie chce župa spustiť na budúcu jeseň. Stáť bude približne 2,2 milióna eur, peniaze samosprávny kraj získal z grantu z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska.
Plávanie v meste
Pasienky
50-metrový bazén - vstupné pre dospelých 2,70 eura
25-metrový bazén - vstupné pre dospelých 1,90 eura
Iuventa
bazén s kapacitou pre 50 ľudí - vstupné pre dospelých 2 eurá
Fitnescentrá
Jednorazový vstup platný pre bazén aj fitnescentrum môže byť od 3 do 15 eur