U zbrojnoša. Na Zámočníckej ulici sa schádzalo dolu príkrymi schodmi, čo bolo životu nebezpečné aj pre triezvych hostí.
Hradná piváreň. Bola postavená z preglejky vyplnenej kukuričnými šúľkami. Zbúral ju buldozér. Škoda, ak by ju demolovali dnes, bolo by z nej aspoň kvalitné biopalivo.
Oravec. Krčma v Prievoze si do dnešných dní zachovala renomé klasickej štvorky: rovnako hlučná, zafajčená, s výčapom (bez barového pultu). V zime sa tam buď nedalo dýchať pre dym, alebo keď Marienka zapla vetranie, väčšina hostí mala cencúľ na nose.
U obuvníka (U šustra). Stála naproti hotelu Danube, dnes je to Korzo. Pôvodný názov bol odvodený od tzv. obuvníckej bašty, ktorá v stredoveku stála v týchto miestach. Dolu v suteréne bola vináreň, hore kaviareň a reštaurácia.
Obľúbenou špecialitou boli býčie žľazy. Výhodou Obuvníka bol zatvárací čas: dvanásta hodina v noci. Dlhšie mali otvorené len Veľkí františkáni, kde zatvárali až o jednej. Ďalšou výhodou boli oddelené boxy na sedenie, ktoré poskytovali súkromie pri laškovaní s dievčatami. Aj čalúnenie malo starosvetský šmrnc a nemožno zabudnúť na čarovný efekt zrkadiel, ktoré uľahčovali balenie prítomných dám (a naopak). Obuvník bola mierne intelektuálska krčma, ale po absorbovaní určitého množstva alkoholu bol rozdiel medzi grcajúcim doktorom a robotníkom minimálny.
Zvláštnosťou boli záchody, dámsky a pánsky oddeľovala stena, ktorá nebola domurovaná po strop, takže nikoho ste nevideli, ale počuli ste všetko.
Meštiansky pivovar. Krčma na Rybnom námestí kedysi patrila podnikateľovi Leierovi. Schádzali sa tu najmä trhovci. Zbúrali ju pri stavbe Nového mosta.
Prvý bratislavský pivovar, to bola aj dobrá kuchyňa, karty, šach, biliard a čítanie novín. Pilo sa tu zväčša bratislavské pivo, ktoré nebolo príliš nasýtené CO2, takže človeka neotravovalo to večné odgrgávanie. Jedine tu sa čapovala dvanástka, biele aj čierne pivo. Ešte v roku 1967 tu fungoval aj filmový klub, kde sa premietali filmy výhradne pre novinárov. Videl som tu paródiu na bondovky Casino Royale s hviezdnym obsadením (Peter Sellers, Ursula Andress, Orson Wells, Woody Allen, Jacqueline Bisset a David Niven).
U Matúša. Na Jaskovom rade sa aj varilo. Rustikálna krčma, kde sa ako v jedinom pohostinstve mohli oficiálne hrať karty. Helena. Nachádzala sa na Trnavskej ulici v blízkosti Martinského cintorína neďaleko Trnávky. Meno získala po svojej prvej majiteľke, krásnej Helene. Krčmu jej údajne kúpil bohatý milenec ako odstupné, že sa musel venovať len svojej rodine.
Slezák. Hovorilo sa mu aj Svenson a nachádzal sa na bývalej konečnej zastávke trolejbusu v Prievoze.
Funus. Stojí dodnes, s odloženými bicyklami pred vchodom a letnou záhradou, ak tak môžeme označiť vybetónovaný dvor s drevenými lavicami. V zadnej časti sa tajne hrali hazardné hry, najmä očko. Bol som tu nedávno, po štyridsaťročnej prestávke. Prečo taká dlhá pauza? Vysvetlím... Kedysi v šesťdesiatych rokoch som tu bol aj s frajerkou, bol som chudobný študent bez finančných prostriedkov. Po konzumácii sme utiekli bez zaplatenia.
Dúfam, že tento prečin mám už premlčaný. Dodnes mám výčitky svedomia a dlho som sa z pocitu viny tejto krčme vyhýbal.
Pokračovanie nabudúce