VRAKUŇA, PETRŽALKA. Prerábka najväčšej vrakunskej kotolne na biomasu by sa mohla začať najneskôr na jar. Potvrdila to Jana Smolková za spoločnosť Termming, ktorá dodáva teplo v mestskej časti.
Teraz prebieha územné konanie. „Začiatok prác závisí od vybavenia formálnych záležitostí, ako je stavebné povolenie, ale aj od počasia."
Rekonštrukcia kotolne na Železničnej by mala byť hotová do 30. júna budúceho roka tak, aby už v ďalšom vykurovacom období fungovala na drevoštiepku. Čiastočne ostane pracovať aj na plyn, ktorý využívajú tri zvyšné vrakunské kotolne.
„Naším zámerom od začiatku bolo vytvoriť podmienky na ekologické a lacnejšie kúrenie," povedala hovorkyňa miestneho úradu Jasmína Matúšová. „Za pravdu projektu dala aj energetická kríza. Ukázala, že byť nezávislý od dodávateľov má obrovské výhody."
Vrakuňa svoj zámer ohlásila vlani. Miestni poslanci schválili, aby samospráva Termmingu odpredala tepelné rozvody.
Štiepku už vyskúšali
Nie je to prvé miesto, kde Termming využije biomasu. V roku 2006 firma podobne upravila kotolňu v Malackách.
„Drevoštiepkou vykurujeme 45 percent bytov, ktoré sú pripojené na centrálne zásobovanie teplom," povedala Smolková. „Darí sa nám tým udržať cenu."
Tento rok v Malackách pripojili na štiepkovú kotolňu okruh kotolne K2, ďalší plánujú pridať na budúci rok.
Z biomasy by potom vyrábali teplo pre vyše 65 percent centrálne zásobovaných malackých domácností.
Petržalka zatiaľ na plyne
O alternatívnej výrobe tepla sa hovorí aj v Petržalke. „Ozvalo sa nám niekoľko investorov, ktorí by o to mali záujem," povedal petržalský hovorca Ľubomír Andrassy. Návrhy sa týkali biomasy aj tepelných čerpadiel. Andrassy povedal, že prípadná zmena závisí od spoločnosti Dalkia, ktorá je tu hlavným dodávateľom tepla.
Tá samostatné zdroje na biomasu pre Petržalku nepovažuje za vhodné. Silvia Stránska z Dalkie to dáva do súvislosti s existujúcim systémom centrálneho zásobovania teplom, ktorý tvorí 22 okruhov s plynovými kotolňami aj s polohou Petržalky.
„Ako jediné vhodné riešenie sa nám javí vybudovať jeden veľký centrálny zdroj mimo súčasnej aglomerácie a prebudovať systém distribúcie." Nedá sa to sa však podľa nej rozbehnúť v čase ekonomickej krízy.
Výhody biomasy
Je to obnoviteľný zdroj energie.
Najrozšírenejšou formou biomasy ako paliva je drevo. Často sa používa drevný odpad - štiepka, pelety.
Doplnenie plynového vykurovania o biomasu má zaistiť nižšiu a stabilnú cenu tepla.
Výrobca tepla prestáva závisieť od jediného paliva - plynu.
Výhoda nezávislosti sa potvrdila počas plynovej krízy začiatkom tohto roka.