BRATISLAVA. O zámeroch osadiť súsošie panovníčky, ktorú za uhorskú kráľovnú korunovali v v bratislavskom Dóme sv. Martina v roku 1741, informoval týždenník Plus 7 dní. Miesto, kde by mala šesť a pol metrová socha z talianskeho mramoru stáť, zatiaľ nie je známe. Pôvodné súsošie Márie Terézie na koni sa týčilo na korunovačnom pahorku, kde je dnes socha Ľudovíta Štúra.
Iniciátorom obnovy súsošia, ktoré na pahorok osadili v roku 1897 pri príležitosti tisíceho výročia príchodu Maďarov do strednej Európy, je Bratislavský okrášľovací spolok. Prácami na súsoší bol poverený mladý výtvarník Štefan Priehyba, momentálne na základe podkladov o origináli dokončuje hlinený model súsošia. Autorom originálu, ktorý v roku 1921 zbúrali údajne českí legionári, bol sochár Ján Fadrusz. "Socha bude na naše, ale aj svetové pomery extrémne veľká a ťažká," priblížil budúcu podobu pamätníka.
Socha by sa mala podľa Priehybu týčiť do výšky najmenej 665 centimetrov, hmotnosť sa pohybuje v desiatkach ton. "Ak nebude spravený model, presnú hmotnosť len odhadujeme a tento odhad sa pohybuje v čistom bloku kameňa na neuveriteľných sto ton," dodal. Práca na hlinenom modeli bude Priehybovi trvať údajne ešte niekoľko mesiacov, samotnú sochu vymodeluje v Taliansku neďaleko Carrary približne za tri roky. Iniciátori obnovy súsošia odhadli náklady na milión eur (30 miliónov Sk).
O umiestnení jednej z budúcich bratislavských dominánt zatiaľ nie je rozhodnuté. Zástancovia pôvodného miesta by ju radi videli na Námestí Ľudovíta Štúra, kde dnes stojí Štúrová socha z dielne sochára Tibora Bártfaya. Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský je však podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej proti premiestňovaniu sôch.
"Ideálne by bolo, ak by socha bola umiestnená niekde v areáli Bratislavského hradu, pretože panovníčkino pôsobenie sa úzko viaže práve na toto miesto. Keďže tam už je naplánované umiestnenie sochy Svätopluka, primátor vidí riešenie v lokalizovaní pomníka v Podhradí," dodala Chudinová.