BRATISLAVA.
Podujatie pripravil BSK, ktorý sa tak snaží využiť všetky možné dostupné prostriedky na obmedzenie dôsledkov hospodárskej krízy v regióne. Oproti ostatným siedmim krajom na Slovensku je BSK vo veľkej nevýhode v oblasti čerpania financií z eurofondov. "Z celkového objemu 11,7 miliardy eur, ktorý predstavuje celý Národný strategický referenčný rámec, môžu subjekty v BSK čerpať len zhruba jedno percento a aj to len na niektoré vybrané aktivity. Máme síce k dispozícii samostatný operačný program, ale ten myslí len na vedomostnú ekonomiku, niektoré vybrané aktivity v rámci regenerácie sídiel a systém integrovanej dopravy," uviedol pre TASR predseda BSK Vladimír Bajan.
Faktom a problémom ostáva, že to, čo si regionálne samosprávy inde na Slovensku môžu opraviť, rekonštruovať či vybudovať aj za pomoci financií z eurofondov, si v Bratislavskom kraji zväčša nemôžu dovoliť. A to sú hlavné kamene úrazu, prejavujúce sa v modernizačnom deficite budov či ciest, zdedených často v dezolátnom stave, ktorý nebol riešený desiatky rokov späť.
"Keďže Národný strategický referenčný rámec na základe negociácií bývalej vlády bratislavskému regiónu nedáva šancu ani na žiadne výnimky či kompenzácie, hľadáme iné možnosti v rámci rôznych ďalších európskych fondov. Veľmi dobré skúsenosti máme napríklad s Nórskym finančným mechanizmom, ktorý z ostatného grantu prefinancuje komplexné centrum hydroterapie pre fyzicky a mentálne postihnutých občanov v DSS Gaudeamus na Mokrohájskej ulici v Bratislave za 2,2 milióna eur (66,3 milióna Sk). Hľadáme aj ďalšie možnosti čerpania grantov na rozvoj kraja prostredníctvom projektov cezhraničnej spolupráce," dodal Michal Beniač z Odboru európskej teritoriálnej spolupráce BSK.
Práve dnešný seminár má priblížiť nové možnosti ako v kraji participovať na projektoch EÚ, ktoré podporujú regionálny rozvoj. Prebieha v rámci Európskeho týždňa miestnej demokracie, ktorý každoročne vyhlasuje Rada Európy, tento rok od 12. do 16. októbra. Účastníkom sa v úvode rokovania prihovoril aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Švédskeho kráľovstva na Slovensku Mikael Westerlind a predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek.