
Po celom meste vidno kopy odpílených konárov. Mesto sa pustilo do revitalizácie zelene. FOTO SME - PAVOL MAJER
Nedávno sa občania rozhorčene ozvali proti výrubu piatich stromov na Vazovovej ulici. Ako povedala inžinierka Marcinková, dva stromy zasahovali do jazdného profilu a ohrozovali bezpečnosť premávky - upozorňoval na to dopravný podnik. Po obhliadke sa zistilo, že ďalšie tri stromy majú narušenú stabilitu, lebo v nich pokročil hnilobný proces dutiny kmeňa. Namiesto nich vysadia náhradu.Po celej Bratislave vidno pod stromami kopy orezaných konárov. Niekde masívny zásah do korún stromov úplne zmenil charakter ulice.
Zeleň v meste treba oživiť a obnoviť. Primátor Moravčík preto inicioval program revitalizácie prícestnej zelene a poveril ňou oddelenie cestného hospodárstva magistrátu, ktoré spolupracuje s mestskými časťami. Toto oddelenie organizuje orezy, výruby stromov a kosenie trávy v blízkosti ciest.
„Zásahy do zelene sa robia vždy na konkrétne podnety, väčšinou od pracovníkov dopravného podniku, reagujeme aj na podnety občanov,“ hovorí správkyňa zelene Dana Marcinková. „Koncepcia revitalizácie však slúži aj pre potreby samej zelene. Len tak totiž môže spätne pôsobiť na zlepšenie životného prostredia.“
S negatívnymi reakciami sa stretávajú zásahy do stromoradí. Podľa zákona o ochrane prírody sa musí za každý vyrúbaný strom vysadiť náhrada. V súčasnosti je napríklad ohrozené stromoradie na Spojnej ulici - je napadnuté chorobou, ktorá by sa bez včasného zásahu mohla rozšíriť.
Ako sa dá predísť výrubom? „Treba prebudovať systém evidencie,“ hovorí Ing. Marcinková. „Po tom, čo zanikla centrálna správa mestskej zelene a kompetencie sa popresúvali, stratil sa aj ucelený pohľad na zeleň, ktorá sa doteraz navyše evidovala len z kvantitatívneho hľadiska. Naším cieľom je vybudovať metodické centrum, ktoré by zvýšilo starostlivosť aj z hľadiska kvality a výberu. Veľa stromov sa musí napríklad orezávať, pretože sú na danom mieste vysadené ako nevhodný druh. Chceme oslovovať špecializované firmy, spolupracujeme s mimovládnou organizáciou REC (The Regional Environmental Center).“
Prvé „rukolapné“ výsledky projektu by sme mali vidieť už na jar na skrášlení prístupov do mesta na Rožňavskej, Vajnorskej a postupne aj na ďalších výpadovkách. (km)