BRATISLAVA. Voľné nové hrobové miesta v hlavnom meste sú už len na Cintoríne Ružinov. Riaditeľ mestského pohrebníctva Marianum Miloslav Hrádek tvrdí, že aj ten sa v priebehu štyroch až piatich rokov zaplní.
„Alternatívou je zahusťovanie na úkor zelene," hovorí. „Bola by to škoda, tento cintorín bol navrhnutý ako park s vymedzenými priestormi pre hrobové miesta."
Dlhšiu dobu hovorí, že kapacita cintorínov prestáva stačiť. Pochovávanie do zeme teraz tvorí 25 percent, znamená to šesťsto nových hrobových miest ročne. „Štatistiky sa môžu v priebehu pár rokov zmeniť." Hrádek upozorňuje, že starnú silné ročníky.
To, že počty zomretých sa oproti minulým rokom budú zvyšovať, potvrdzuje aj Boris Vaňo z Výskumného demografického centra.
Do veku s vysokou úmrtnosťou sa dostanú ľudia narodení v prvom baby boome po druhej svetovej vojne. Zároveň však platí, že celkovo sa ľudia budú dožívať vyššieho veku ako predtým.
Popri chodníkoch
Hrádek hovorí, že možnosti rozšíriť cintoríny v ich hraniciach sú obmedzené. Uvoľňujú sa miesta po neplatičoch. Plocha pre ďalšie klasické hrobové a urnové miesta vzniká zmenou asfaltových chodníkov na užšie cestičky zo zámkovej dlažby.
Najväčšie úpravy v poslednej dobe sa týkajú cintorínov v Petržalke a Podunajských Biskupiciach. Postupne tam má pribudnúť niekoľko tisíc miest. Rozširovanie sa oproti pôvodným plánom zdrží. Hrádek povedal, že musia odložiť výstavbu urnových stien v Petržalke. Mesto na práce vyčlenilo približne 166-tisíc eur. Projekt, ktorý chystá Marianum, má stáť takmer 498-tisíc eur.
Celomestský cintorín
Hrádek tvrdí, že Bratislava potrebuje nový celomestský cintorín. Dodáva, že keby už na to bola plocha a peniaze, prípravné práce, súťaž na projekt a dodávateľa by aj tak zabrali minimálne dva až tri roky. „Pri súčasnom stave to znamená, že do dvoch rokov by sa na tom malo začať robiť."
Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová povedala, že územný plán ráta s priestormi pre nové cintoríny. „Predpoklad je najneskôr v rokoch 2010 až 2015." Mohli by vzniknúť v Rači alebo Záhorskej Bystrici. Najväčší z nich - na ploche 24,6 hektára, by mal byť pri Jarovciach. Chudinová povedala, že mesto rozbehlo prvé prípravné práce.
Aké sú plány
Petržalka
úpravou chodníkov vznikne 150 klasických hrobových a 460 urnových miest
v urnových stenách by malo byť 1286 miest
Podunajské Biskupice
v prvej etape sa ráta s 300 hrobovými miestami
celkovo tu má pribudnúť 2209 hrobových a 468 urnových miest
Nové cintoríny
územný plán uvažuje nad novými cintorínmi v Jarovciach, Rači, Záhorskej Bystrici