Kynologická udalosť roka trvala štyri dni a počas nej sa v Inchebe vystriedalo 21-tisíc psov. Pre niektorých psíčkarov bola súťaž príležitosťou opäť sa vydať na cesty. Prišli zväčša autami. Parkovisko výstaviska bolo vypredané mesiac pred začiatkom.
PETRŽALKA. „Je to sviatok," hovorí Louis a odpíja si z pohárika. Sedí na rozkladacej stoličke a na provizórnom stole z psích klietok má porozkladané jedlo v obaloch a fľašku. Pripomína Slovákov, kedysi dovolenkujúcich pri mori. Louis Dehaes je však z Belgicka a má trochu zvláštne hobby - doma chová tri afganské chrty. S nimi a s rodinou prišiel do Bratislavy na najväčšiu psiu výstavu na svete.
„Nie je to žiaden stres. Ani pre psy. Na cestách ich rozmaznávame," vysvetľuje. Všetci jeho známi stoja obďaleč pri kruhu, kde zatiaľ psy súťažia. Kým oni freneticky tlieskajú a výskajú pri pohľade na hopsajúce chrty, Louis sedí s pohárikom pri spiacich psoch. Ani jeden nevyhral, ale vraj to neprekáža. „Chceli sme vyhrať, veď inak by sme sa nehlásili, ale treba vedieť aj prehrávať," pokojne konštatuje. Zdá sa, že okolitý chaos naňho vôbec nemá vplyv.
Ako na trhu
Počas World Dog Show v Inchebe bolo na výstavisku tisíce psov, zväčša ležiacich alebo spiacich. Len máloktorý chovateľ prišiel s jediným, kým sa teda všetci dostali na rad, bolo treba čakať. Ak šlo o plemeno, ktoré potrebuje zvláštny strih, čakanie bolo zložitejšie. Česanie, zarovnávanie, fénovanie, lakovanie. A to medzi tisíckami ľudí, predierajúcimi sa davom ako na trhu.
Kto by nevedel, kde je, upozornila by ho zmes zápachov - niekoľkých „nehôd" na dlážke a hlavne pach namoknutej srsti. Prvý deň výstavy vo štvrtok bolo teplo, v piatok a sobotu pršalo. Počasie neriešil nikto.
FOTO - ČTK
Nohy zarovno
„Tak čo, ako ste dopadli?" pýtal sa po nemecky jeden z vystavovateľov svojho kolegu z Francúzska, keď sa stretli v uličke. Jean, chovateľ talianskych chrtíkov, ašpiroval na víťazstvo vo svojej triede. „Dve rezervy," odpovedal po francúzsky krčiac nosom. Kým jeden z jeho chrtíkov súťažil, dve slovenské znalkyne naň ukazovali prstom: „Ten Francúz je jasný, to je víťaz! Taký dobre urobený." Chudučké, trasúce sa telo majiteľ v kruhu stále skúmal, psovi posúval nohy, aby ich mal zarovno.
„Cestovali sme sem tisíc kilometrov," vysvetľoval Jean, utierajúc si pot z čela vreckovkou. Taktne dával najavo, že na otázky nemá čas, po dvoch odpovediach s ospravedlním odbehol. Bolo treba chystať ďalšieho chrtíka na súťaž.
Organizácia vraj bola lepšia
„Je to tu o. k.," hovorí Oleg, šéfredaktor ruského magazínu Hot Dog. Chodí na všetky psie súťaže. „Keď som tu bol pred šiestimi rokmi na súťaži, bolo to horšie. Dnes sa už aj dohovorím," povedal o organizácii.
Opačnú skúsenosť mala talianska reportérka televízie Petmania. Po anglicky sa s SBS nedohovorila. Dlhšie ale musela riešiť ubytovanie. „Všetko už bolo obsadené," povedala. Nakoniec našla miesto v hoteli v centre mesta, odkiaľ bol areál výstaviska dostupný aj pešo. Na súťaž sa akreditovalo 400 novinárov, z toho zahraničných bolo takmer 300.
FOTO - SITA
Spacáky a postele
Veľa vystavovateľov prišlo karavanmi. „Chovatelia takto cestujú po svete. Pre nich je to príležitosť vycestovať," povedal hovorca súťaže Tomáš Holetz.
Parkovisko výstaviska bolo vypredané mesiac vopred. Tí, ktorí sa ubytovali v hoteloch, sa len vypytovali, ktoré sú „dog friendly". „Našli ich tu asi štyri-päť, ale inak kynológovia si vydávajú vlastný magazín so zoznamom hotelov na ubytovanie so psom. Zažil som aj, že psy spali na posteliach a majitelia na zemi v spacákoch."
Roberta a Estefano z Talianska prišli tiež karavanom, súťažili so sučkou Jack Russell teriéra Lentaka Queensland. „Minulý rok sme takto boli v Budapešti, v Taliansku chodíme často na súťaže. Ak vyhráme, je to len niečo navyše." Lentaka v Bratislave nevyhrala, ale mala dobré hodnotenie. „Snažíme sa, aby to bolo v pohode. Pre ňu je stresujúci iba ten hluk okolo. Inak je spokojná. Váš pes len chce byť s vami, nech sa deje čokoľvek."
Trpela zeleň aj vodiči
Svetová súťaž, ktorá sa stala podľa organizátorov najväčšou kynologickou udalosťou na svete, sa nezaobišla bez komplikácií v okolí. Malo tu byť až 80-tisíc návštevníkov.
Hlavne prvé dva dni súťaže počas pracovného týždňa sťažili situáciu vodičom. Na upchatých cestách v smere na výstavisko sa v špičke čakalo desiatky minút.
Problémy boli aj s parkovaním. Niektorí účastníci parkovali v chránenom Sade J. Kráľa na tráve. „Neznámy páchateľ odstránil zákazovú značku. Je to devastácia," povedal hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. Podľa neho organizátori situáciu nezvládli. Petržalka ešte dala park opáskovať, aby sem autá nejazdili.
Riaditeľ výstavy pre agentúru SITA povedal, že problém bol aj v tom, že hala C je rezervovaná, hoci si oni celú Inchebu prenajali už v roku 2007. „Preto sme na parkovisku museli postaviť veľký stan, čím sa počet miest znížil z 3 000 na 1 900," povedal. Problém bol aj s exkrementmi, do Sadu J. Kráľa sa z Incheby chodilo hromadne venčiť a majitelia po psíkoch neupratovali. Petržalka chcela po skončení súťaže situáciu zmapovať a vyvodiť voči organizátorom dôsledky.