Deviaty október roku 1938 pripadol na nedeľu. Tlač informovala, že nemecké vojsko obsadí Petržalku v pondelok o 12. hodine a v Komárne začalo rokovanie o odstúpení južných území Slovenska Maďarsku.
Slovenská politika priniesla správy o dianí v meste: „Bratislava počína cítiť stratu Petržalky, hlavne petržalských hríšť, kde sa každú nedeľu odohrávali rôzne zápasy, ktoré nášmu obecenstvu poskytovali určitý druh zábavy.
Dalo sa očakávať, že Bratislavčanom budú tieto zápasy chýbať a ukázalo sa to hneď v prvú nedeľu: nemohli ísť do Petržalky, tak aj usporiadali zápasy v meste – medzi sebou.
Hneď zrána tiahli zástupy maďarského ľudu k františkánskemu kostolu, kde ich málo vkročilo do kostola, ostatným bolo pohodlnejšie odbaviť si svoju „pobožnosť“ na holom priestranstve, kde ich hlasy o volanie nápravy „veľkej krivdy“ nezadržiavali hrubé múry, ale niesli sa do širokého okolia mesta. Vykrikovali bojovné heslá, spievali maďarskú hymnu a ich bojovná nálada stupňovala sa tak, že musela zasiahnuť polícia, nabádajúca ich k rozchodu.
Za volania „éljen“ zoskupili sa bratislavskí Maďari v sprievod a tiahli ulicami. Znova sa zjavila polícia a zdelila organizátorom, že sprievod môže pokračovať, až ak dostane k tomu zvláštne policajné zvolenie. Medzitým zoskupilo sa množstvo Slovákov pred radnicou, ktorí ostro protestovali proti výbojnému správaniu sa Maďarov. Hrozilo, že sa obe skupiny dostanú do seba, ale polícii podarilo sa odtrhnúť ich od seba.“
Autor: združenie Devínska brána