Prebieha diskusia o zmenách v územnom pláne. Naposledy sa skončila škandálom a podozrením z falšovania. Aktivisti sa sťažujú, že aktualizáciu dokumentu nemohli ovplyvniť, magistrát sa bráni, že ho vyvesil na internet.Niektoré pripomienky mestských častí sem nezapracovali.
BRATISLAVA. Okolo územného plánu Bratislavy je opäť rušno. V týchto dňoch prebieha proces aktualizácie dokumentu z roku 2007. Od toho napríklad bude závisieť, kde bude v budúcnosti výstavba povolená a kde nie.
V roku 2007 Bratislava za búrlivých okolností prijala nový územný plán po 30 rokoch. Po niekoľkých mesiacoch vyšiel najavo nesúlad medzi textovou a obrázkovou časťou. Hovorilo sa o falšovaní, vec riešila až prokuratúra.
Tichá cestička
Podobné nejasnosti sa však objavujú aj dnes. Pri prerokovaní navrhnutých zmien v Starom Meste viacerí poslanci prejavili svoju nevôľu.
„Je tam taká nenápadná vetička, ktorá mení regulatív v pamiatkovej zóne," povedala Soňa Párnická (nezávislá). Podľa nej ak by prešlo, čo im poslal magistrát, mohlo by sa stavať viac do výšky.
„Bola by to tichá cestička k znetvoreniu pamiatkovej zóny." Starosta Andrej Petrek sa viackrát vyjadril, že „mesto kafre do ich záležitostí", navrhuje totiž zmeny v mierke, ktorú si má upravovať sama mestská časť.
Poslancovi Kamilovi Procházkovi sa zas nepáčilo povolenie výstavby na malej časti gaštanovej záhrady pod Machnáčom. Staromestský úrad v dokumente navyše objavil chyby, nesúlad medzi výkresom a tabuľkou.
Na návrh zmien v pláne sa sťažovali napríklad aj ružinovskí poslanci - že mesto tam nezahrnulo všetky ich požiadavky.
30 dní verzus dva roky
Najväčší nesúhlas s novým návrhom vyslovili občianski aktivisti.
„Verejnosť takmer nedostala šancu dozvedieť sa, že vôbec prebieha proces pripomienkovania návrhu zmien a doplnkov územného plánu," povedal Matej Vagač.
Informácia bola totiž uverejnená aj na webovej stránke Bratislavy po dobu 30 dní. Navyše je podľa iniciatívy Bratislava otvorene dokument neprehľadný a nerešpektuje to, čo žiadajú už dlho - nemeniť zeleň na funkciu výstavba. Podľa nich je ešte nepomer termínov, spracovanie požiadaviek z roku 2007 mestu trvalo dva roky a lehota na pripomienkovanie dokumentu je len 30 dní.
Magistrát: Je to v zmysle zákona
Magistrát reagoval, že postupuje v zmysle zákona. „Verejnosť bola oprávnená dokument pripomienkovať písomne od 24. augusta do 24. septembra," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová pre TASR.
Podateľňa magistrátu podľa nej dostala od verejnosti 69 stanovísk a na internetovej stránke mesta nahliadlo do návrhu 2354 návštevníkov. „Niektoré pripomienky sú nad rámec prerokovaného materiálu," povedala.
Viacerí účastníci konania žiadali predĺženie lehoty prerokovania, napríklad Staré Mesto alebo Nové Mesto.
Rozruch okolo plánu
Očakávaný územný plán mal byť postrachom investorov. Stal sa aj postrachom aktivistov.
BRATISLAVA. „Investori z neho nebudú mať veľkú radosť,“ povedal pred dvoma rokmi po prijatí územného plánu primátor Andrej Ďurkovský.
Po 30 rokoch Bratislava dostala nový územný plán, príprava trvala deväť rokov. Plán mal zabezpečiť poriadok v tom, čo sa môže stavať. Zároveň však s jeho prijatím sa hneď začal aj proces jeho aktualizácie, čo mnohí dávali do súvislosti s nízkou kvalitou dokumentu.
Pred schválením aktivisti rozbehli kampaň, aby sa neprijal a dokonca hádzali na stenu magistrátu hrach. Plán sa prijal až o niekoľko mesiacov neskôr. Aktivisti aj tak neboli spokojní, podľa nich nový plán nezahŕňal ich požiadavky a magistrát ich nevypočul.
Pol roka po schválení územného plánu vyšiel najavo aj škandál okolo rozdielov medzi schválenou časťou dokumentu a jeho čistopisom. Napríklad v Novom Meste pri amfiteátri mala byť vinica a v čistopise bola na týchto parcelách povolená málopodlažná zástavba. Podobných prípadov, aj v súvislosti so zeleňou, bolo viac.
Magistrát neskôr oznámil, že všetko napravil.
(dot, lin)