SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

Osvetlenie hradu stálo vyše milióna eur

Dva druhy bieleho svetla osvetľujú Bratislavský hrad už viac ako mesiac. Denné náklady na osvetlenie dosahujú 28 eur.

Hrad je osvetlený inými farbami ako hradby.Hrad je osvetlený inými farbami ako hradby.(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Nové osvetlenie Bratislavského hradu funguje už viac ako mesiac. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška sa koncom augusta na kontrolnom dni rekonštrukcie hradného paláca vyjadril, že (osvetlenie - pozn. SITA) nám bude závidieť aj Viedeň.

„Celkové náklady na inštaláciu svietidiel boli 1,19 mil. eur,“ informovala Elena Valovičová z Oddelenia komunikácie s médiami Kancelárie NR SR. Uviedla, že osvetlenie je súčasťou rámcovej zmluvy k rekonštrukcii Bratislavského hradu, ktoré zabezpečuje zhotoviteľ – firma Váhostav SK,a.s.

Článok pokračuje pod video reklamou

Sú ekologické

Podľa Valovičovej Hrad od 1. septembra osvetľujú reflektory, v ktorých sú energeticky úsporné a ekologické halogenidové svetelné výbojky. „Spotreba je 140 kW / h, denné náklady sú v priemere 28 eur,” dodala.

Ako Valovičová viedla, osvetlenie Bratislavského hradu nebolo doteraz riešené systematicky. V minulosti bola osvetlená len južná a západná časť hradného paláca a neboli nasvietené hradby. „Nové osvetlenie je komplexné, v dvoch tónoch bielej,” povedala. Vysvetlila, že hradný palác je nasvietený chladnejším bielym svetlom na zvýraznenie farby fasády.

Hradby, ktoré sú vyhotovené z kamenného rezného muriva, sú osvetlené teplejším bielym svetlom. “Súčasné technické riešenie bolo zvolené tak, aby bolo vhodné na nasvietenie historických budov tohto architektonického výrazu, bez zvýrazňovania nejakých detailov z celkového obrazu hradu,” informovala Valovičová.

Dodala, že navrhnuté osvetlenie bolo konzultované nielen s generálnym projektantom, ale aj s Krajským pamiatkovým úradom a je takisto v súlade koncepčným materiálom slávnostného osvetlenia budov v rámci celej Bratislavy. „Veríme, že aj nové osvetlenie prispeje k tomu, že Bratislavský hrad sa stane príťažlivou skutočnou dominantou nočnej siluety hlavného mesta,“ skonštatovala Valovičová.

Deň otvorených dverí stál skoro 25-tisíc eur

Nové osvetlenie Bratislavského hradu spustili večer 1. septembra pri príležitosti osláv Dňa Ústavy SR. Počas tohto štátneho sviatku bol v parlamente tradične deň otvorených dverí. „Náklady na celý program Dňa otvorených dverí, boli vyčíslené v sume 24 926 eur,” informovala Valovičová. Slávnostný večer vtedy zavŕšil koncert slovenskej skupiny Desmod so 120-členným Akademickým súborom Ministerstva vnútra Ruskej federácie Kalinka.

“Ponuka od usporiadateľskej agentúry na spoločný koncert týchto dvoch umeleckých súborov ako forma podpory k prezentácii osvetlenia rekonštruovaného Bratislavského hradu bola teda veľmi atraktívna. Jedinou podmienkou Kancelárie NR SR bolo, aby podujatie na verejnom priestranstve Tyršovho nábrežia bolo bezplatne prístupné pre verejnosť. Usporiadateľská agentúra túto podmienku bez výhrad rešpektovala,” uviedla Valovičová a dodala, že Kancelária NR SR neprispela na koncert žiadnou sumou.

Najčítanejšie na SME Bratislava