BRATISLAVA. Zdokonalenie sa v komunikačných a argumentačných zručnostiach je cieľom projektu Modelového európskeho parlamentu, ktorý prostredníctvom "hry na poslancov" umožňuje žiakom stredných škôl vo veku 15 až 17 rokov vyskúšať si, ako prebiehajú rokovania v skutočnom europarlamente. Jubilejný piaty ročník národného zasadnutia modelového európskeho parlamentu dnes oficiálne otvorili v bratislavskom Primaciálnom paláci.
Počas dvoch dní bude 40 delegátov v piatich výboroch tvoriť rezolúcie, ktoré by mali v pondelok 5. októbra následne schváliť v pléne Národnej rady SR. Každý z ôsmich samosprávnych krajov SR zastupuje v tohtoročnom modelovom europarlamente päť stredoškolákov, pričom každý kraj reprezentuje jednu krajinu Európskej únie. Tento rok delegáti národného zasadania vzišli zo 466 prihlásených delegátov zo 107 škôl, ktoré sa do projektu zapojili na regionálnej úrovni.
Podľa predsedu tohtoročného národného zasadania Davida Žitňanského je simulácia europarlamentu vhodnou formou pre študentov, aby si lepšie zapamätali, ako funguje EÚ a jej inštitúcie vrátane parlamentu. "Vždy je lepšie, keď si to študent vyskúša, ako keby mu to niekto vysvetľoval a mal by si z toho robiť poznámky," povedal pre TASR. Ako dodal, napriek záujmu o veci verejné zatiaľ nemôže hovoriť o svojich politických ambíciách v budúcnosti, no je presvedčený o tom, že viacerí zo štyridsiatky aktuálnych delegátov nad politickou kariérou rozmýšľajú.
Medzinárodný projekt MEP organizuje Ministerstvo školstva SR prostredníctvom Metodicko-pedagogického centra v Bratislave a v spolupráci s nadáciou Modelový európsky parlament v holandskom Haagu. Národné zasadnutie sa koná v spolupráci s hlavným mestom SR Bratislava a Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku. Záštitu nad národným zasadnutím prevzali manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová, zahraničný výbor NR SR, bratislavský primátor Andrej Ďurkovský a verejný ochranca práv Pavol Kandráč.