
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV SAŠŠ
a v širokom spektre subjektov telesnej kultúry na Slovensku. Rozprávali sme sa s jej predsedom JÁNOM CHLADNÝM.
Prečo vznikla asociácia?
„Po roku 1989 prestal na základných a stredných školách fungovať systém školských súťaží. A tak 3. júla 1991 vzniklo na ustanovujúcom sneme v Bratislave občianske združenie, z ktorého sa postupne vyvinul strešný orgán školského športu – Asociácia športu na školách.“
Akú funkciu plní?
„Asociácii sa podarilo zastaviť deštrukčný proces v systéme školských súťaží, keď sa mnohí vyhovárali na nedostatok záujmu detí, učiteľov či peňazí. V súčasnosti organizujeme v mnohých športoch školské, okresné, krajské i celoslovenské kolá. A záujem detí nás utvrdzuje v tom, že sme sa vydali správnym smerom. Štatistiky hovoria, že ročne sa na súťažiach zúčastňuje od 180- do 200-tisíc detí.“
Existuje prepojenie slovenských a zahraničných školských súťaží?
„Samozrejme, že hneď ako sme stabilizovali systém domácich súťaží, hľadali sme možnosti komunikácie so svetom. V roku 1992 sme požiadali o vstup do Medzinárodnej federácie školského športu, ktorá existuje od roku 1972 a združuje viac ako 80 štátov.“
Bolo už aj Slovensko dejiskom podujatia medzinárodného významu?
„V roku 1995 sme v Banskej Bystrici organizovali atletický Pohár Jeana Humberta stredných škôl, o rok neskôr svetový pohár vo volejbale stredných škôl. No a v týchto dňoch budú v Senci školské majstrovstvá sveta v stolnom tenise, dosiaľ najväčšie podujatie podobného druhu na Slovensku. Prídu k nám zástupcovia 19 krajín z celého sveta.“
Majú krajiny záujem o organizáciu takýchto mamutích podujatí, keď ide iba o školský šport?
„Každý člen medzinárodnej federácie má enormný záujem o ich organizáciu. Veď nejde iba o prezentáciu krajiny či športové výsledky. Na školskej úrovni dochádza k výmene nových informácií v oblasti vyučovacieho procesu, vytvárajú sa kontakty medzi učiteľmi či dokonca medzi školami, vzniká nová spolupráca a pre deti je to vítaná možnosť kontaktu so zahraničnými vrstovníkmi.“
Aké podujatia čakajú školákov v tomto roku?
„Študenti osemročných gymnázií v Bratislave a Trenčíne (víťazi slovenskej kvalifikácie) pôjdu na majstrovstvá sveta vo volejbale v Portoriku. Práve prebieha kvalifikácia na podobné podujatie v hádzanej a čaká nás aj gymnaziáda vo Francúzsku, kam by mala ísť výprava atlétov a plavcov.“
Je reálne, aby sme na Slovensku dosiahli podobnú takmer profesionálnu úroveň školského športu, ako je to napríklad v USA?
„Priznám sa, že keď som začínal pracovať v asociácii športu na školách, bolo mojím snom dosiahnuť podobný stav, aký je v zámorí či v Anglicku. Až po návšteve tam som pochopil, čo je to školský šport. Už základné školy tam majú vytvorené veľmi dobré podmienky na šport, ktorým žije doslova celá škola. Ak niektorý žiak dosiahne popredné umiestnenie na domácich alebo medzištátnych súťažiach v rámci Ameriky, je to pre školu veľká pocta. O čosi podobné sa budeme snažiť aj u nás. Chceli by sme v typických školských športoch, akými sú napríklad basketbal, volejbal alebo futbal, vytvoriť pravidelné žiacke a dorastenecké súťaže. Predpokladom je aj dobrá spolupráca so športovými zväzmi, ktoré nás musia v tomto smere podporiť. Predpokladám, že je to otázka piatich až desiatich rokov tvrdej práce, ale je to jednoznačne naším prioritným cieľom.“
PROKOP SLOVÁČEK
Bratislavské základné školy sa v minulom školskom roku zúčastnili na súťažiach v trinástich športoch: atletika, basketbal, cezpoľný beh, malý futbal, halový futbal, futbal, hádzaná, plávanie, stolný tenis, streľba zo vzduchovky, volejbal, vybíjaná a orientačný beh. Vo všetkých športoch sa zapojilo 16 088 žiakov
Stredné školy bojovali v desiatich športoch: atletika, basketbal, cezpoľný beh, futbal, halový futbal, hádzaná, plávanie, stolný tenis, volejbal, orientačný beh. Súťažilo 8394 študentov bratislavských stredných škôl.
Bratislava bola vlani dejiskom stredoškolských majstrovstiev v basketbale (chlapci, dievčatá) a v orientačnom behu. V rámci základných škôl to boli majstrovstvá vo volejbale.