BRATISLAVA. Ministerstvo obrany (MO) SR pozastavilo proces predaja Hurbanových kasární v centre Bratislavy. Ich ďalšie využitie bude známe až po schválení modelu 2020 (model fungovania ozbrojených síl v roku 2020 - pozn. TASR). TASR to dnes potvrdil hovorca rezortu Vladimír Gemela. Pripomenul, že objekt nebol zaradený ani do prebytočného majetku.
Rezort obrany ho chcel pôvodne predať do konca roka 2009. Uvoľňovanie priestorov sa začalo už v marci tohto roka. "Organizačné zložky a útvary MO SR a Ozbrojených síl (OS) SR budú z Hurbanových kasární v Bratislave dislokované do vhodnejších objektov v správe MO SR na území Bratislavy a Liptovského Mikuláša," tvrdil vtedy hovorca. Dnes vysvetlil, že na základe už spomínaného modelu 2020 sa rozhodne o ich ďalšom využití. "Napríklad, či tam budú umiestnené ďalšie vojenské útvary, ktoré patria pod MO a OS SR," priblížil.
Avizovaný predaj týchto priestorov nepovažovalo za najšťastnejšie riešenie v čase hospodárskej krízy viacero parlamentných poslancov, ktorých TASR v tejto súvislosti v minulosti oslovila. "Keď je ekonomická kríza, tak sa cena nehnuteľností a pozemkov znižuje. To znamená, že dnes predávať majetok je veľmi zlé hospodárenie so štátnym majetkom. Myslím si, že takéto elementárne ekonomické znalosti by ministerstvo obrany malo mať. Iba zlý hospodár predáva majetok, keď je ekonomická kríza, pretože nemá hodnotu," vyjadril sa v máji pre TASR podpredseda výboru Ján Kovarčík (ĽS-HZDS), ktorý je členom Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Nelichotivý názor na avizovaný predaj mal i exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ-DS). Považoval ho za problematický z pohľadu načasovania a tiež pre to, akým spôsobom sa má uskutočniť.
Na otázku, či je objekt nevyhnutné predávať v čase hospodárskej krízy, reagoval v minulosti hovorca MO SR slovami, že zákon o správe majetku štátu ukladá správcovi majetku povinnosť naložiť s ním bez zbytočného odkladu, účelne a s maximálnou hospodárnosťou.