
Včera bolo mesto plné švédskych hudobníkov a spevákov. Kým na Primaciálne námestie prišla švédskemu kráľovskému páru zaspievať skupina mladých ľudí, pred národným divadlom poobede vyhrávali hudobníci.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Dnes si Bratislava pripomína 57. výročie oslobodenia spod nemeckej fašistickej okupácie.
Koncom marca 1945 mesto opúšťali profašistickí príslušníci Hlinkovej gardy a Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Pronemecká vládna reprezentácia slovenského štátu sa spolu s prezidentom a úradmi presídlila do Holíča a neskôr ušla do Rakúska. V prvých aprílových dňoch sa prestalo pracovať v úradoch a vo fabrikách. Nefungovala mestská hromadná doprava a 2. apríla zostalo mesto bez elektriny a plynu. Fašistické vojská vyrabovali významnejšie továrne, zničili most Milana Rastislava Štefánika na mieste, kde neskôr ruskí vojaci postavili súčasný Starý most. Na priamu obranu mesta sformovali tzv. festungsbatalióny, do ktorých boli zmobilizované aj staršie ročníky bratislavských Nemcov.
Priame boje o mesto sa začali 2. apríla, keď oddiely sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu oslobodili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády. V priestore Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky vytlačili nemeckú obranu a dosiahli výhodné pozície pre boj o celé mesto.
Ráno 4. apríla proti Nemcom zaútočila sovietska pechota podporovaná 27. tankovou brigádou a 2. rumunským tankovým plukom, ale aj bojovými plavidlami Dunajskej flotily sovietskej armády. Fašisti sa pod náporom presily dali na útek a v meste pokračovali len pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi fanatikmi. Popoludní dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská z neho vytlačili. Posledné zvyšky bojových šarvátok utíchli 4. apríla večer.
V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas nich zhorelo a bolo poškodených viacero budov, ale oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody až tak výrazne badateľné. (tasr)