
Včera začali pracovníci rakúskej spoločnosti Brandner vyčerpávať zo štyroch vzduchotesných komôr člna vodu, dnes ráno by s tým mali byť hotoví. Už včera sa nad hladinu zdvihlo čelo člna. Dnes by mali čln vytiahnuť na petržalský breh. Čln nezdvihnú do vzduchu, ale ho na breh vytiahnu po hladine Dunaja. FOTO SME – PAVOL MAJER
Havária remorkéra Greifenstein rozvírila pokojnú sviatočnú náladu v Bratislave. Už od minulého štvrtka sa Bratislavčania chodia pozerať na Dunaj. Záplavy a vysokú hladinu vody vystriedalo nové divadlo – čln zachytený o pilier Starého mosta.
„Počula som, že ho budú dnes vyťahovať, tak som sa prišla pozrieť,“ hovorí obyvateľka Starého Mesta. Býva len kúsok od nábrežia, zaskočila ráno pred cestou do práce. Keď sa vráti z práce, príde na nábrežie znova. „Počula som, že majiteľ tej firmy, ktorá čln vyťahuje, je starý morský vlk,“ hovorí. Ľudia postávali včera na oboch stranách – pri lunaparku aj pri Filozofickej fakulte UK. Niektorí si dokonca doniesli ďalekohľady. Skupina mladíkov sa zabávala tým, že tipovala, kedy a či sa čln odtrhne.
Firma Brandner, ktorá čln vyťahuje, nie je Slovákom neznáma. V máji 1997 vyťahovala slovenský remorkér Ďumbier, ktorý havaroval vo Freudenau pri Viedni 22. októbra 1996. Vyťahovanie Ďumbiera označil majiteľ firmy Franz Brandner za jeden z najtvrdších orieškov a svoju veľkú výzvu. Trvalo bez dvoch dní mesiac. Teraz Franz Brandner osobne riadi vyťahovanie člna pod Starým mostom.
Franz Brandner je skutočne starým morským vlkom. Rodina Brandnerovcov sa venuje lodiarskemu remeslu už viac ako 200 rokov. Súčasný šéf Franz Brandner patrí k jedným z najstarších kapitánov, ktorí kedy získali povolenie na plavbu po Dunaji. Firma ponúka vyhliadkové plavby po Dolnom Rakúsku. Od roku 1947 sa však zaoberá aj vyslobodzovaním potopených lodí na Dunaji. Tento biznis rozbehli traja bratia Brandnerovci. Po druhej svetovej vojne vyťahovali z Dunaja najmä nemecké lode s muníciou, potopené americkými a ruskými lietadlami. Pán Brandner má dnes 69 rokov. Obaja bratia už zomreli. Starší na následky lodného nešťastia. Firmu pomáhajú pánovi Brandnerovi viesť aj jeho dve dcéry – Barbara a Brigita. Prvé ženy – kapitánky na Dunaji. Aj ony pomáhajú otcovi pri vyťahovaní vrakov. (haj)