moste. O týždeň, keď budú známe aj výsledky geodetických meraní, by mali na moste obnoviť aj individuálnu automobilovú dopravu. Chodci sa však na most dostanú najskôr o mesiac, pretože bude treba opraviť pešiu lávku – vymeniť železobetónové dielce za drevené. Nebude treba ani opravovať piliere – iba vymenia ich obklady.
Do Starého mosta vrazil minulý týždeň rakúsky remorkér Greifenstein. Odtrhol sa z neho jeden z člnov, ktorý zostal pod mostom a tlačí na jeho pilier. Už v utorok začala rakúska spoločnosť Brandner s prípravnými prácami na vytiahnutie člna. Do večera však nikto netušil, či čln skutočne vytiahne. Chýbala totiž objednávka. O objednávke už rokoval magistrát s ministerstvom dopravy. „Nakoniec o pol piatej večer objednávku podpísala poisťovacia spoločnosť,“ povedal Dej. Včera zo štyroch vzduchotesných komôr odčerpávali vodu, dnes vytiahnu čln na petržalský breh. Či si ho majiteľ, viedenská spoločnosť DDSG Cargo odvezie, nie je jasné. Dej označil prístup majiteľa k rokovaniam ako „laxný“, no povedal, že mesto bude na neho tlačiť. Nie je jasné ani to, či bude majiteľ ochotný zaplatiť vzniknuté škody. Vytiahnutie vraku zaplatí poisťovňa, majiteľ remorkéra by však mal zaplatiť aj ďalšie náklady – škody na moste, všetky posudky a merania, zvýšené náklady dopravnému podniku aj poškodený pontón. Presnú sumu zatiaľ nevyčíslili. Magistrát už oslovil advokátsku kanceláriu, ktorá má so spoločnosťou DDSG Cargo rokovať.
Ku škodám treba prirátať aj náklady na obnovenie plavebných dráh. Potopený čln totiž ovplyvnil prúdenie vôd Dunaja. To spôsobuje zanášanie poprúdnej plavebnej dráhy. Plaviť sa dá len v protiprúdnej dráhe. Podľa Juriu po vytiahnutí člna bude treba plavebnú dráhu vybagrovať. Medzi Starým a Prístavným mostom sa v týchto dňoch pohybuje loď, ktorá skúma stav dna.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ