BRATISLAVA. Hoci očkovanie proti sezónnej chrípke nezabráni nakazeniu pandemickou chrípkou H1N1, hygienici vyzývajú na očkovanie. Ide podľa nich o kolektívnu prevenciu.
Ak by sa totiž človek nakazil pandemickou chrípkou, proti ktorej vakcínu nedostane každý, a pridala by sa mu k tomu bežná chrípka H3N2, mohlo by sa jeho ochorenie skomplikovať. Tvrdí regionálny hygienik Otakar Fitz.
Prvým októbrovým dňom začala chrípková sezóna. Potrvá až do februára. Hygienici upozornili, že aj bežná chrípka sa šíri rýchlo a začína sa náhle.
Vírus zatiaľ nezmutoval
„Ideme do klasického epidemiologického obdobia,“ povedal Fitz. „Nevieme, akým smerom sa H1N1 vyvinie.“
Regionálny úrad verejného zdravotníctva prijal v súvislosti s chrípkovou sezónou viacero opatrení. Pripravené sú aj nemocnice v Bratislave. Na paniku vraj však nie je dôvod. „Na južnej pologuli už prebehla sezónna aj pandemická chrípka a nový vírus zatiaľ nespôsobil vážnejšie ochorenia,“ povedala Silvia Sventeková z odboru epidemiológie.
Najviac nakazenýchPočet ľudí, ktorí ochoreli novým pandemickým vírusom, je v Bratislavskom kraji najvyšší. Zo 136 prípadov až 71.
Vakcín proti bežnej chrípke je dostatok. „Treba si však uvedomiť, že táto vakcína sa nemôže doviesť naraz,“ hovorí Sventeková. „Ak by sa aj vyočkovala prvá várka, tak netreba robiť paniku, príde ďalšia.“
Očkovať sa môže počas celej chrípkovej sezóny. Najvhodnejším časom je október a november.
Rady hygienika
očkovanie proti chrípke – najvhodnejším časom je október a november
umývanie rúk a hygiena
časté vetranie priestorov
chrípka sa vždy začína náhle, postupný začiatok majú iné vírusové ochorenia. Ľahko sa šíri kvapôčkovou infekciou.