Vlastník prvej lokality podhradia lučenská Avant, a. s., pripravuje súťažné podmienky na vypísanie verejnej urbanisticko-architektonickej súťaže na celé územie.
Obaja investori chcú mať v podhradí administratívne priestory, byty a polyfunkčné budovy.
V tomto štádiu je najdôležitejšie definovanie súťažných podmienok. Tie čerpajú z urbanistickej štúdie Podhradie, ktorá je však veľmi voľne koncipovaná, slúži len ako podklad pre formulovanie súťaže. Nehovorí napríklad, či tam niekde bude park alebo kostol.
Doterajšie návrhy súťažných podmienok pripomienkovala mestská časť Staré Mesto a magistrát. Budúci týždeň by mala súťažná porota zasadnúť a povedať konečný verdikt.
V podhradí je sporným výškové zónovanie a charakter budúcej zástavby, či sa vrátiť do histórie alebo zostať v súčasnosti. Ako povedal Urban za spoločnosť Avant, v navrhnutých podmienkach sa rešpektujú uličné čiary. Stupeň zastavania a výškové zónovanie sa necháva na overenie. V praxi to znamená, že architektonické kolektívy budú mať voľné pole pri spracúvaní svojich návrhov. Pri voľne stanovených podmienkach sa môže stať, že nevyhrá nik.
V zahraničí však existuje aj iný postup. Mesto presne definuje, čo má na pozemku stáť, stanoví výšku, charakter využitia. Investor ešte pred kúpou pozemku vie, či je cena primeraná zhodnoteniu v budúcnosti. V prípade podhradia idú obaja investori do rizika, pretože súťaž môže ukázať, že ich predstavy sa na územie nehodia. Vtedy je riešením odstúpiť od kúpnej zmluvy, tento bod však v kúpnych zmluvách pre Avant a J&T nie je. Ako potvrdili zástupcovia oboch spoločností, Urban a hovorca J&T Maroš Sýkora, ak by si neboli výhodnosťou kúpy istí, do súťaže by nešli. Zabezpečili sa ešte druhou zmluvou o spolupráci s mestom, v ktorej sa mesto zaviaže pomáhať dosiahnuť investičné zámery. To, čo bude v budúcnosti na pohľadniciach spolu s Hradom, je dnes iba v rukách investora. Podľa predsedu predstavenstva z J&T Global Petra Korbačku dôležitosť tohto územia si vraj plne uvedomujú.
(dro)