STARÉ MESTO. Koberec, klavír, zopár stoličiek a zrkadlo v priestore s dobrou akustikou - tak vyzerajú vynovené triedy Konzervatória na Konventnej. Od začiatku školského roka tam opäť funguje spevácke, sláčikové, korepetičné a akordeónové oddelenie.
„Hygienik ešte v roku 2006 nariadil budovu zavrieť z hygienických a bezpečnostných dôvodov," povedal riaditeľ konzervatória Peter Čerman.
V dome z roku 1899 hrozilo, že stropy sa prepadnú pod ťarchou klavírov, pod ktorými sa už robili priehlbiny. „Suterén bol vlhký, behali tam hlodavce," hovorí Čerman. Vlhkosť prerážala aj na prvé poschodie, na stenách stúpala do výšky jeden a pol metra. Okná mohli pri väčšom nápore vypadnúť.
Putovanie po meste
Pre študentov, ktorí na Konventnej mávali veľkú časť vyučovania, sa začalo niekoľkoročné putovanie medzi náhradnými priestormi. Učili sa v základných umeleckých školách na Topoľčianskej a Karloveskej a v jazykovej škole na Palisádach. „Niektorí denne precestovali dvadsaťpäť kilometrov."
Bratislavská župa, pod ktorú konzervatórium spadá, rozbehla opravy v marci 2008. „Práce mali byť hotové až v decembri tohto roka, ale stihli sme to skôr," povedala hovorkyňa samosprávneho kraja Milka Podmajerská. Rekonštrukcia stála 5,7 milióna eur. Polovica peňazí išla z úveru od Európskej investičnej banky, podobne ako pri obnove Gymnázia Grösslingová.
Pieskovec odkryla náhoda
„Ostali iba obvodové múry, všetko ostatné je nové," hovorí Čerman. Platí to aj o vnútornom vybavení okrem klavírov, ale aj tie sa majú vymeniť.
Náhodné zakopnutie o gumu, ktorá zakrývala schody, pomohlo objaviť, že sú z pieskovca. Riaditeľ teraz zvažuje, či v budove zavedie prezúvky, aby sa schodište nepoškodilo.
Zachovalo sa aj kované zábradlie s ozdobnými ornamentmi, ktoré skoro celé odniesli zlodeji. „Školník zachránil posledné tri kusy, podľa ktorých sa vyrobili repliky." Okná vymenili všetky, niektoré dvere zreštaurovali, zvyšné sú repliky.
Dom postavili ako obytný, rekonštrukcia teraz nahradila nefunkčné kúpeľne viacerými toaletami. V podkroví vzniklo päť nových tried a menšie ubytovacie priestory pre návštevy.
Špeciálne podmienky
Na stavebné práce dozerali pamiatkari. V suteréne, kde vznikla menšia koncertná sieň so zázemím, nariadili nechať odkryté murivo z niekdajšej cintorínskej budovy. Konzervatórium stojí na bývalom cintoríne.
Obnova sa prispôsobovala aj typu školy. Najdôležitejšie úpravy sa týkali akustiky. „Všetky priečky sú z akusticky primeraných, tlmiacich materiálov, aby akustika vyhovovala precíznemu počutiu zvukov," hovorí Čerman. „Je to najväčšia rekonštrukcia, ktorá sa zatiaľ robila pre potreby umeleckej školy."