Tento rok sa slávila korunovácia kráľovnej Márie Anny Španielskej. Novinkou bolo hľadanie truhlice so žetónmi.
STARÉ MESTO. Korunovačné slávnosti tento víkend neboli len o obrade, pri ktorom sa Mária Anna Španielska - tanečnica Ivana Surovcová stala uhorskou kráľovnou. Odvážni poddaní mohli celú sobotu hľadať bratislavské súvislosti s dobou, v ktorej panovníčka s manželom Ferdinandom III. (hral ho Filip Tůma) žila.
Za odmenu získali časť pokladu. Predtým museli vylúštiť tajničku, prísť na adresu a heslo. K úkrytu vyše dvetisíc korunovačných žetónov kráľov Ferdinanda II., Rudolfa II. a Maximiliána sa inak nedostali.
„Takýto poklad nájdete, šanca je veľká," zvolával hľadačov šašo pred jedným zo stánkov na Hviezdoslavovom námestí. Ukazoval na truhlicu plnú zlatých a strieborných mincí. Niektorí sa radšej zdržali pri výrobkoch remeselníkov, lokšiach a iných dobrotách. Chôdzu na chodúľoch alebo v drevených papučiach pre dvoch si v detskom dobovom kútiku skúšali aj rodičia a japonskí turisti.
V dóme len doobeda
Do Dómu sv. Martina, v ktorom sa skrývala časť tajničky, však mali hľadači pokladu voľný vstup len doobeda. Už po desiatej sa aj preto centrum mesta hemžilo ľuďmi, ktorí s papierom v ruke lúštili nápisy na rôznych historických budovách.
Časť adresy mali získať práve v dóme, na epitafe Mikuláša Pálffyho a ostrihomského arcibiskupa Petra Pázmanya. Mnohí prešli od krypty až po vežu, kým ich našli.
Do kvízu sa dostal aj príbeh o strašidle, ktoré sa zjavovalo v mdlom mesačnom svetle v Pálffyho paláci na Zámockej ulici. Duch bratislavského občana sa dožadoval, aby za jeho peniaze urobili sochu piety. Na znak svojej existencie vypálil ruku do žehliacej dosky, ktorá je teraz v dóme.
Poklad nenašli všetci
Ľudia si vzájomne pýtali radu, ale nevyzrádzali si všetko. Nie každý bol nakoniec úspešný. Starý pán pri Mariánskom stĺpe na Františkánskom námestí sa sťažoval, že nevie nápis preložiť z latinčiny.
„Nemusíte prekladať. Nájdite štvrté slovo, štvrté písmeno," radili mu. „Je to na mňa moc, nedokážem to preložiť," nedal sa presvedčiť.
Tých, ktorí sa dostali na Panskú 11, do brány vpustili až po vyslovení správneho hesla. „Viacerým sa písmenká poplietli, opravili si chybu a vrátili sa," povedal strážca pokladu.
S fakľou potom zostúpili do tmavej pivnice a zobrali si po jednom korunovačnom žetóne. Miroslav Vetrík za organizátorov povedal, že približne do tretej sa k pokladu dostalo vyše sto ľudí.