Burda bola jediným naozaj kapitalistickým časopisom, ktorý k nám cenzori pustili. S prekvapením sme zistili, že kapitalizmus znamenal pekné ženy v strednom veku v uštrikovaných svetríkoch.
Časopis o pestovaní krásy pre ženy sa volal Eva.
New Musical Express, Melody Maker, Record Mirror prinášali novinky zo sveta pop-music a hitparády. Dostať sa k nim nebolo jednoduché. S kamošom Jožom sme na to išli od lesa. Dostal sa nám do rúk hudobný časopis Rolling Stone, v ktorom sme našli inzeráty anglických chalanov, ktorí hľadali dievčatá na korešpondovanie.
Vtedy nám to napadlo: napísali sme do redakcie list a priložili fotografiu krásnej Darinky v plavkách. Bola to naša kamarátka, ktorá nič netušila. Asi o mesiac nám prišlo okolo päťdesiat listov. Nadviazali sme kontakty s anglickými chlapcami túžiacimi po písomnom styku s krásnym dievčaťom zo Slovenska. Už v druhom liste sme ich v Darinkinom mene požiadali o zaslanie pár čísel New Musical Expressu. Nejaký Ricky Horne nám ho predplatil na celý rok, a skutočne, časopis pravidelne prichádzal na našu adresu.
Problém nastal až vtedy, keď Ricky začal písať zamilované listy... Náš kontakt ukončil Jozef listom, v ktorom Rickyho informoval, že korešpondovanie musí prerušiť, pretože Darinka má žiarlivého priateľa. Ďalší rok sme New Musical Express už nedostávali...
V tom čase sa vo všetkých novinách a časopisoch písalo to isté. Príroda a spoločnosť – PAS bolo jedným z mála periodík, ktoré sa z tohto priemeru vymykali. Nevenovalo sa politike, tým bolo pre nás ešte zaujímavejšie. Mesačník Panoráma pravidelne informoval o bítovom dianí u nás i vo svete. Obsahoval aj adresár speváckych a hereckých hviezd.
Čítať sa dali aj Československý vojak a Zápisník, hoci to boli vojenské časopisy, našli sa v nich kvalitné články aj pre civilné obyvateľstvo. Mladá tvorba bola duchovným a publikačným priestorom generácií literátov, kritikov, výtvarných umelcov. V druhej polovici šesťdesiatych rokov sa stal jedným z najčítanejších periodík Kultúrny život. Popri kultúre sa venoval tiež širším spoločenským a reformno-ekonomickým otázkam. Pre technicky zameraných občanov bol k dispozícii časopis Technické noviny, ktorý vychádzal v novinovom formáte. Istý čas písali neustále o socialistickej racionalizácii. Jeden titul článku si pamätám dodnes: „Komplexnou racionalizáciou za odstránenie rezerv.“ Dodnes nechápem, čo tým chcel básnik povedať.
Časopis Urob si (to) sám nebol určený milovníkom sexu, ako sa môže zdať, ale venoval sa problematike domácich majstrov. Beseda pre členov JRD predstavila v každom čísle jedno roľnícke družstvo. Čitateľ sa dozvedel, akú má výmeru, priemernú dojivosť a ďalšie pútavé fakty.
Svet socializmu, názov hovorí sám za seba. To, čo zaujímalo nás, bola posledná strana s profilom speváka, jednou piesňou s textom a notami. A pre túto jedinú stranu sme si časopis kupovali.
Pokračovanie nabudúce