Bratislava mala kedysi významné postavenie. Nálezy potvrdili, že tu bolo mohutné keltské oppidum.
STARÉ MESTO. Archeologické nálezy na Bratislavskom hrade dosvedčujú, že tu sídlili keltské kniežatá. Výskum krytej jazdiarne na Severnej terase odhalil poklad zlatých a strieborných keltských mincí s nápisom 'Biatec a Nonos'.
„Boli to mená prvých keltských kniežat, ktoré vládli na našom území a razili mince so svojím menom,“ povedala archeologička Margaréta Musilová.
„Poklad je unikátny svojou ucelenosťou a počtom mincí. Takéto sa doteraz nenašli,“ dodal riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave Ivo Štassel.
V jazdiarni archeológovia odkryli aj zvyšky kamennej architektúry so zachovanou dlažbou z prvého storočia pred naším letopočtom. Musilová konštatovala, že podobné stavby sa našli najbližšie až v severnom Taliansku a Korutánsku.
Z čias prelomu letopočtov
Ďalší významný objav je z výskumnej lokality vo východnej polovici nádvoria Hradného paláca.
Hovorkyňa kancelárie národnej rady Elena Valovičová povedala, že ide o nález interiérovej podlahy – takzvané pavimentum, pravdepodobne z prelomu letopočtov. Je vykladaná ružovými, červenými a sivými kamienkami.
Najbližšie nálezy tohto druhu sú podľa Valovičovej v rakúskom Magdalensbergu či v Taliansku.
Tri studne na nádvorí
Na nádvorí sa našli aj pozostatky troch studní, ktoré pravdepodobne slúžili ako zásobárne dažďovej vody.
„Nálezy napovedajú, že na nádvorí prebiehala v každom období rôznorodá činnosť od remeselnej cez stavebnú, dopravnú po zásobovaciu a zhromažďovaciu,“ povedala Valovičová. Definitívne závery budú jasné až po skončení výskumu.
Pri rekonštrukcii Hradu sa v Korunnej veži a neďaleko Rytierskej siene objavili zvyšky okien, dvier, schodísk a portálov z obdobia baroka a renesancie. Mnohé z nich boli zamurované do stien a podláh. Uskladnili ich tak zrejme architekti počas rekonštrukcie v šesťdesiatych rokoch, aby sa zachovali v pôvodnom stave.
Hrad vybielili
Archeologický výskum areálu Hradu sa začal minulý rok na jar, ukončený bol na nádvorí a v zimnej jazdiarni. Na miestach významných nálezov bude podľa Štassela ešte pokračovať.
Výskum na Hrade prebiehal súčasne s rekonštrukciou, ktorú spustili v apríli 2008. Počas nej sa zmenila aj farebnosť dominanty mesta, na ktorú boli ľudia už roky zvyknutí. O bielej farbe hradného paláca rozhodla minulosť, dobové dokumenty a zachované vrstvy náterov.
Hrad bol biely už v čase tereziánskej prestavby.
Unikátne nálezy
Zlatý poklad – keltské mince – objavené v jazdiarni na Severnej terase.
interiérová podlaha z prelomu letopočtov – odhalená vo východnej polovici nádvoria Hradného paláca
zvyšky okien, dvier, portálov a schodísk z čias renesancie a baroka – objavené v Korunnej veži neďaleko Rytierskej siene
tri studne na nádvorí Hradného paláca – slúžili ako zásobárne dažďovej vod