BRATISLAVA. Ak sa zaktuálni územný plán podľa požiadaviek mestských častí, o dvadsať rokov bude denne v Bratislave takmer 600-tisíc ľudí. Vyplýva to z návrhu zmien a doplnkov, ktoré po tieto dni prerokúva s obyvateľmi magistrát.
Mestské časti požadujú zmeny v dokumente od roku 2007, keď sa prijímal nový územný plán. Postupnosť ale nedovoľovala, aby sa to udialo skôr.
TEN-T mala naponáhlo
Prednosť mali navyše zmeny v pláne, ktoré treba urobiť pre výstavbu prepojení trate TEN-T. Mestu má slúžiť aj ako náhrada metra.
V prípade TEN-T ide o čas. Spoločnosť Dopravoprojekt, ktorá prepojenie projektuje, čakala už len na zmenu územného plánu. Tá sa udiala koncom minulého roka.
Požiadaviek je 150
Požiadaviek od mestských častí je spolu asi 150. V Starom Meste sa napríklad má meniť intenzita zástavby na Predstaničnom námestí, meniť sa má funkcia v zóne Chalupkova. Mali by sa tu dať stavať byty a obchody.
Podobne by sa mala dosiahnuť zmena aj v prípade pivovaru Stein, kde sa dnes byty stavať nemôžu. Zmeny sa týkajú aj lokalít s kontroverznou výstavbou ako Slavín.
Denne tu bude viac ľudí
Zmeny a doplnky územného plánu vyvolajú aj vývoj v počte obyvateľov alebo tých, čo sa denne na území mesta budú zdržiavať.
Odhaduje sa, že vďaka týmto zmenám a tomu, že pre ne v meste vzniknú nové kancelárske a obytné zóny, bude v roku 2030 denne na území Bratislavy až 591-tisíc ľudí. To je o 41,2 tisíca viac, ako sa predpokladalo. Zrejme sa tu usadia najmä mimobratislavskí, ktorí v Bratislave napríklad študujú či pracujú.