BRATISLAVA. Staromešťania si od septembra zrejme budú zvykať na nové dopravné usporiadanie v lokalite medzi ulicami Mudroňova, Stará Vinárska, Novosvetská, Nekrasovova, Kalvária, Pražská, Štefánikova a Palisády. Dvadsať ulíc by sa vtedy malo stať jednosmerkami. Povedala to hovorkyňa miestneho úradu Alena Kopřivová.
Napriek pôvodnému návrhu niektoré ostanú dvojsmerné alebo čiastočne jednosmerné. Poslanci z miestnej komisie dopravy prehodnotili zámer po verejnej diskusii. Mapy s budúcou organizáciou dopravy by sa mali čoskoro objaviť na stránke mestskej časti.
„Ulice Kuzmányho, Lermontovova, Holubyho, Lichardova a Tvarožkova nezmenia svoj charakter," potvrdila Kopřivová.
Rozhodol ťažký prístup
„Presvedčili sme sa, že sú to úseky, kde by zjednosmernenie mohlo komplikovať dopravu," povedala predsedníčka dopravnej komisie Jana Španková.
Týka sa to hlavne strmých ulíc, ako je Lermontovova. Tá je teraz len čiastočne jednosmerná, v hornej časti sa jazdí po oboch stranách cesty. Obyvatelia argumentovali, že zmena by im sťažila prístup k domom, v zime by sa k nim vraj autom nemuseli dostať vôbec. „Zohľadnili sme aj tieto faktory, aby nevznikali kolízie," hovorí Španková.
Staré Mesto tvrdilo, že projekt pripravuje v prospech domácich. Ich parkovacie miesta často obsadzujú ľudia z iných častí Bratislavy a návštevníci.
Španková povedala, že samospráva prispôsobuje podmienky novému cestnému zákonu. „Musíme vodičom umožniť parkovať tak, aby im nehrozilo odtiahnutie." Na úzkych uliciach teraz chodci často nemajú ako prejsť, autá zaberajú celú šírku chodníka.
Viedenská inšpirácia
Dopravné riešenie v tejto podobe nemusí byť konečné. Ak sa ukáže, že niekde je skôr na škodu, Staré Mesto tvrdí, že sa bude dať upraviť.
V minulosti sa niekoľkokrát menilo smerovanie na Zochovej. Upravovali ho na žiadosť obyvateľov aj v súvislosti so zmenami dopravy na okolitých uliciach. „Jednosmerky sú však bežné aj v iných veľkých mestách, napríklad vo Viedni," dodala Španková.
Rakúske hlavné mesto si berie za príklad aj bratislavský magistrát. Zjednosmernením chce riešiť narastajúce zaťaženie ciest I. a II. triedy. Kde by to bolo najvýhodnejšie, má určiť analýza. Mesto avizovalo, že dodávateľa bude hľadať medzi firmami so skúsenosťou s podobnou organizáciou dopravy v zahraničí.
Na mestskom webe už je výzva na predkladanie ponúk. Termín je do 21. septembra. Analýza má stáť do 33-tisíc eur bez DPH. Výsledok chce mať magistrát na budúci rok. Námestník primátora Milan Cílek povedal, že potom prehodnotia, či sú na navrhované zmeny peniaze.
Opýtali sa obyvateľov
Mesto koordinuje svoj zámer s mestskými časťami, ktoré zjednosmerňujú cesty III. a IV. triedy. Tento mesiac robila viaceré zmeny Petržalka. Na veľkom sídlisku pribudlo vyše tristo nových parkovacích miest. Chýba ich okolo 40-tisíc. Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy povedal, že sťažnosti od vodičov nemali. „Zmeny vzišli z verejnej diskusie."
Podobne by sa doprava mala meniť aj ďalší rok, Petržalčania ich budú môcť opäť pripomienkovať.
Dopravné zmeny
Niektoré ulice v Starom Meste sa zjednosmernia len čiastočne, napríklad Krmanova, Myjavská.
Miestna samospráva začína riešiť aj vytváranie nových spoplatnených zón. Má už dodávateľa na prípravu projektov pre lokality:
- Námestie slobody, Kollárovo námestie, Mickiewiczova, Ulica 29. augusta, Poľná, Karadžičova
- Štefánikova, Šancová, Mýtna, Námestie slobody, Námestie 1. mája, Hodžovo námestie
- Štefánikova, Hlboká, Fraňa Kráľa, Palisády, Zámocká, Staromestská.
Projekty majú byť hotové do konca októbra.
O tom, kedy sa za parkovanie bude skutočne platiť, kto bude prevádzkovateľom a za akých podmienok, rozhodnú miestni poslanci.