SME

V Devínskej Novej Vsi vyvlastňovanie pre ochrannú líniu

Výstavbu protipovodňovej ochrany komplikujú majitelia niektorých pozemkov, ktorí ju chcú posunúť tak, aby chránila aj ich pozemky. Podľa kompetentných sú však tieto pozemky dlhodobo neudržiavané a rastie na nich burina. Okrem toho ide o ornú pôdu v záplav


ovom území.

BRATISLAVA. Pre výstavbu protipovodňovej ochrany v bratislavskej Devínskej Novej Vsi sa musí vyvlastňovať, vyvlastňovanie by malo pokračovať aj v septembri. Pre agentúru SITA to povedal technický námestník riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku Peter Minárik.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémom sú podľa neho pozemky v druhom úseku výstavby. Niektorí majitelia totiž chcú, aby sa ochranná línia posunula, čím by boli chránené aj ich pozemky. "Všetky pozemky sú pritom nevyužívané a rastie na nich burina. Okrem toho je to orná pôda v záplavovom území, kde výstavba nie je možná. Pri záplavách môže voda dosiahnuť výšku tri až štyri metre," uviedol Minárik.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Minárika bolo na výstavbu vydané právoplatné stavebné povolenie, okrem toho je potrebné brať do úvahy aj požiadavky ochrany prírody. Požiadavky majiteľov pozemkov nie je možné podľa neho splniť ani pre rakúsko-slovenskú dohodu, podľa ktorej sa napríklad nemôže obmedzovať prietok.

Nejde však o prvé komplikácie pri výstavbe v tejto mestskej časti. Po prvýkrát sa situácia skomplikovala minulý rok po tom, ako sa čiastočne pozmenil projekt. Našlo sa totiž lepšie a lacnejšie riešenie, ktoré si však vyžiadalo
nové geometrické plány a vytýčenie ochrannej línie.

Problémom bolo vtedy približne 300 vlastníkov pozemkov, dôvodom boli najmä peniaze. Majetkovo-právne vzťahy s majiteľmi pozemkov sa však vyriešili, vyvlastňovanie nebolo potrebné.

V ostatných častiach a úsekoch ochrannej línie pokračujú práce podľa plánu. Dokončená by mala byť protipovodňová ochrana na Viedenskej ceste v Petržalke. "Nastúpiť by malo kolaudačné konanie," povedal Minárik.

SkryťVypnúť reklamu

Dokončená je aj hrádza v Devíne z dunajskej strany, kde je zároveň integrovaný cyklistický chodník. V súčasnosti by sa tu mali vykonávať skúšky tesnosti, úsek by mohol byť skolaudovaný do konca septembra. "Intenzívne a bez problémov" pokračuje podľa Minárika aj výstavba hrádze v Karlovej Vsi od Botanickej
záhrady po Karloveskú zátoku. Harmonogram prác sa podľa neho dodržiava aj pri výstavbe protipovodňovej ochrany na ľavom brehu Dunaja.

"Otázny je vonkajší vzhľad línie. Mesto a Staré Mesto by ho chceli iný, ako bolo odsúhlasené v projekte. Hľadá sa model dofinancovania. Predpokladám, že doriešené by to mohlo byť do konca roka," dodal Minárik.

Trojročná stavba je rozdelená do deviatich častí, ide o úseky Prístavný most - Most Apollo, Starý most - Nový most, Zaústenie Vydrice a Čierneho potoka - ľavý breh, Devín - Slovanské nábrežie, Devín - úsek Moravy a Devínska Nová Ves. Siedma časť sa týka pravého brehu Dunaja a ochrannej hrádze v Petržalke, ôsmou je odpadový kanál Gabčíkovo. Deviatou časťou je zabezpečenie monitorovacieho plavidla, ktoré monitoruje prietoky a kvalitu vody. Práce na protipovodňovej ochrane sa začali 17. mája 2007.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 814
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 489
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 523
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 419
  5. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 418
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 391
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 269
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 008
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 123
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 158
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 242
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 254
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 812
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 278
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 980
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 839
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu