BRATISLAVA. Čo ďalej so zastávkou pre turistické autobusy na Rázusovom nábreží, sa mesto ani sprievodcovia nezhodli. Hoci ich stretnutie sa podľa magistrátu skončilo dohodou. „Spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu predloží konkrétne návrhy na možné riešenie situácie," povedala hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová. Posúdi ich dopravná komisia magistrátu.
Marián Bilačič, predseda Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu, videl rokovanie na magistráte inak. „Mesto neprinieslo žiadne riešenia." Bilačič síce potvrdil, že spoločnosť sprievodcov má Bratislavskému kultúrnemu a informačnému stredisku poskytnúť koncept a víziu turistických zastávok, tzv. Cestovnú mapu 2010, no pripomenul, že zriaďovateľom stanoviska pre autobusy je mesto. „My nevlastníme pozemky," dodal.
Šok už prísť nemá
Zastávka na Rázusovom nábreží, kde pristavujú turistické autobusy, by do 15. septembra mala vydržať. „Po tomto termíne sa vyhodnotí, či tu zostane aj naďalej, alebo sa nahradí na inom vhodnom mieste v dotyku s centrom mesta," povedala za magistrát Szabóová. Bilačič sa ale obáva, že mesto si nechalo pootvorené zadné dvierka a v prípade problémov s dopravou na zastávke sa môže zrušiť aj skôr. „Je hlavne v záujme mesta, aby sa turistický ruch rozvíjal," reagovala Szabóová. „Preto nevidíme dôvod pochybovať o snahe mesta vyriešiť tento problém."
Mesto zmenilo názor
Magistrát chcel turistickú zastávku odstrániť už počas júla. Dôvodom vraj bola bezpečnosť a plynulosť tunajšej premávky. Po proteste sprievodcov rozhodnutie zmenil. Sprievodcom sa nečakané konanie magistrátu nepáčilo najmä preto, že prišlo uprostred hlavnej letnej turistickej sezóny, bez varovania a akejkoľvek náhrady.
Päťminútovka
Na krátkodobých zastávkach majú autobusy stáť len päť až desať minút. Tento čas však napríklad seniorským návštevníkom nestačí. Niektorí šoféri ho zas nedodržiavajú a miesto blokujú aj hodinu.
Plnosť zastávky oproti bývalému hotelu Danube, kde sa zmestí až šesť autobusov, komplikuje aj výstavba protipovodňovej ochrany, ktorá zaberá časť priestoru, kam ľudia vystupujú. Turisti tak často vchádzajú na cestu, čím riskujú nielen svoje zdravie, ale zdržujú aj bežnú premávku. Pretlak na zastávke podľa Bilačiča vzniká aj preto, lebo neslúžil len na výstup z autobusov, ale aj z lodí.
Sprievodcovia navrhli, aby zastávku pre turistické autobusy strážil pracovník, ktorý by turistov aj vodičov usmerňoval. „Takto to výborne funguje napríklad vo Viedni," dodal Bilačič.