BRATISLAVA.
"Z dôvodu vyhlásenia štátneho smútku je vystúpenie folklórneho súboru Sz‹ttes zrušené a bude presunuté. Náhradný termín ešte nevieme," uviedla dnes pre TASR Miriam Šloserová z Bratislavského kultúrneho a informačného strediska.
Ostatné podujatia na Hviezdoslavovom námestí so začiatkom o 17. hodine a s voľným vstupom ostávajú podľa pôvodného plánu do 16. augusta. Festival menšín žijúcich na Slovensku pripravilo občianske združenie In Minorita s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.
Vo štvrtok 13. augusta sa s tradičnou chorvátskou kultúrou predstaví hudobnospevácka skupina Rosica z Devínskej Novej Vsi, ktorú umelecky vedie Otto Gregor. Skupina vznikla pred vyše 20 rokmi a jej repertoár je zostavený zo starobylých piesní, ktoré si tu žijúci Chorváti priniesli z pravlasti, ale aj z novších.
Nasledujúci deň bude na rovnakom pódiu patriť speváckej skupine Zlatava z obce Malinová. V pôvodnom tzv. cachovskom nárečí a originálnych krojoch, aké sa v obci nosili začiatkom 19. storočia ako sviatočný odev, bude reprezentovať spolkovú činnosť karpatskonemeckej menšiny. V repertoári má aj nemecké a slovenské piesne.
Hudobná skupina Kokavakere lavutára pod vedením Vlada Sendreia prezentuje hudbu Rómov zo stredného Slovenska a divákov v Bratislave poteší v sobotu. Kokavčania zachovávajú pôvodnú rómsku pieseň a divákom ponúknu rezké aj precítené skladby. Takmer všetci hudobníci sa zapájajú do práce kultúrno-výchovného združenia Láčho Drom. Ich najznámejším projektom je festival rómskej hudby BalvalFest. Členka skupiny Jana Sendreiová reprezentovala kultúru Rómov žijúcich na Slovensku v newyorskej Carnegie Hall.
Kurovčan z Kurova v nedeľu 16. augusta zaspieva a zatancuje autentický folklór Rusínov. Za takmer 40 rokov sa vo folklórnej skupine vystriedalo niekoľko generácií tanečníkov a spevákov z rázovitej obce Kurov. Verejnosti doma i v zahraničí sa predstavila programami Pastyrske Rusľa, Velikodne hyškaňa, Paliňa smertky, Piščana, Lamančak, Chodžiňa z Viflejemom. V repertoári má prierez výročnými zvykmi Rusínov. So súborom dlhé roky spolupracuje kurovský rodák a významný slovenský etnológ Mikuláš Mušinka.