Investor sa o údajnom zastavení stavby dozvedel údajne až z médií. Výstavba pokračuje. Správu z TASR vraj starosta neautorizoval.
DÚBRAVKA. Investor bytového domu, ktorý vyrastá na bývalej skládke na konci Dúbravky, poprel informáciu o tom, že by stavba bola pozastavená. Projekt Karpatia vraj pokračuje podľa plánu. „So starostom sme ani nekomunikovali,“ povedal zástupca investorskej spoločnosti Plaza Capital Radoslav Skubák.
Skubák vyjadrením reagoval na správu, ktorú v pondelok poobede vydala tlačová agentúra TASR. Agentúra v nej píše, že starosta Dúbravky Ján Sandtner (nezávislý) pozastavil stavbu vznikajúcu v lokalite ulice Pri kríži.
„Náš stavebný úrad zvolal štátny stavebný dozor, na ktorom sa zúčastnili všetky zainteresované orgány,“ povedal pre TASR starosta.
Štátny stavebný dozor však na stavbe prebehol už pred dvomi týždňami. Investor o jeho výsledkoch informoval minulý pondelok.
Starosta správu z TASR vysvetlil neautorizovaním. Povedala to hovorkyňa mestskej časti Lucia Balajová.
Ovzdušie nemeral nikto
Obyvatelia sa na zápach z odkrytej skládky sťažujú už niekoľko týždňov. Na petíciu im starosta zatiaľ neodpovedal.
Hoci výsledok rozboru zeminy potvrdil výskyt nebezpečných látok, ľuďom podľa regionálneho hygienika Otakara Fitza nič nehrozí. Zápach by vraj mal po odvezení zeminy a po zakrytí jamy zmiznúť.
Dúbravčania, ktorých smrad obťažuje už niekoľko týždňov, chceli však vidieť aj výsledky z kontroly ovzdušia. „Hygienici síce hovoria, že počas výkopov unikajú skládkové plyny na báze sírovodíka a amoniaku, no nikto to nezmeral,“ sťažovala sa obyvateľka najbližšieho paneláka.
Jindra Holíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva tvrdí, že kontrola znečisteného ovzdušia je plne v pôsobnosti rezortu životného prostredia.
„Na kontrolu má zriadenú Slovenskú inšpekciu životného prostredia – inšpektorát čistoty ovzdušia a meranie vykonáva Slovenský hydrometeorologický ústav.“
Inšpekcia životného prostredia však ovzdušie takisto nemerala. „Ak sa hygiena vyhovára na nás, tak potom neviem, čo robia,“ povedal hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek.
Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý kvalitu ovzdušia meria, vysvetlil, že takto lokálne sa ovzdušie nemeriava. V celej Bratislave ho kontrolujú na štyroch staniciach.
Pätnásť metrov stačí
Obyvateľov okrem smradu znepokojuje aj možný pohyb domov.
Statik Peter Turček, ktorý obhliadol výkop bytového domu Karpatia pre podzemnú garáž, vo svojom posudku konštatuje, že hrana výkopu je od vedľajšieho paneláka vzdialená asi 15 metrov. Podľa neho je táto vzdialenosť postačujúca a stabilita stojaceho domu ohrozená nie je.
Statik síce potvrdzuje, že výkop je urobený na mieste bývalej skládky, no podľa neho je zárukou stability. „Charakter skládkových materiálov zaručuje stabilitu aj strmších výkopov.“ V prípade nepriaznivého počasia Turček upozorňuje na potrebné dodržiavanie bezpečnostných predpisov na dne jamy.
Pri bývalej skládke má vyrásť v blízkom čase niekoľko objektov. Stavba domu s nájomnými bytmi zabrala časti dvoch chodníkov.
Kvalita ovzdušia
Ovzdušie kontroluje Slovenský hydrometeorologický ústav – meria sa v centre na Kamennom námestí.
Druhá stanica SHMÚ je na Trnavskom mýte.
Tretím sídlom stanice je Koliba, Jeséniova ulica.
Štvrtá stanica stojí v Petržalke na Mamateyovej.